Wykluczenie społeczne

Bydgoszcz. Organizacje charytatywne podsumowują miniony rok

Każdego roku wolontariusze wkładają mnóstwo energii, by wesprzeć potrzebujących – chorych, niepełnosprawnych, ubogich, bezdomnych, wykluczonych społecznie. Także w 2021 r. dobroczynnych akcji w Bydgoszczy nie brakowało. A już szykują się kolejne. 

W 2021 r. wiele się działo w Stowarzyszeniu Łatwo Pomagać. Wolontariusze przez cały rok walczyli o poprawę bytu i samopoczucia chorych dzieci z bydgoskich szpitali. Był to także czas licznych zbiórek i przekazywania darów.

W zakresie edukacji młodzież wspierała Fundacja Pomoc i Nadzieja, która już od sześciu lat funduje stypendia młodym i zdolnym, których nie stać na podjęcie lub kontynuację studiów. W 2022 rekrutacja zaplanowana jest, jak co roku, w okresie wakacyjnym.

Z kolei Fundacja Dr Clown przeprowadziła akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego”, w ramach której dorośli pacjenci szpitala im. dr. A. Jurasza i Domu Sue Ryder otrzymali kartki z pozdrowieniami. Do chorych przebywających w szpitalach trafiło 6 tys. kartek z życzeniami, w tym 200 do tych z Bydgoszczy.

Wśród ubiegłorocznych działań Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PCK w Bydgoszczy nie zabrakło sztandarowych projektów, jak „Godnie Żyć”, skierowanego do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, „Wyprawka dla Żaka” czy Światowy Dzień Walki z Głodem, które także w 2022 r. będą realizowane.

Po styczniu, który jest tradycyjnie miesiącem sprawozdawczym, organizowane będą działania doraźne, jak np. zbiórki w marketach, czy „Magazyn darów”, w którym na bieżąco wydawana jest odzież osobom potrzebującym (w okresie zimowym największe zapotrzebowanie jest na kurtki, ciepłe ubrania).

Caritas Diecezji Bydgoskiej swoje działania prowadzi nieustannie na wielu polach.

Wiele akcji Caritasu to akcje powtarzalne. Corocznie – tak też będzie w 2022 r. – organizowane są zbiórki żywności przed świętami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia. Wolontariat Caritasu to także praca w parafiach i organizacja akcji związanych z codziennym odbiorem żywności krótkotrwałej, a także działania Szkolnych Kół Caritas i pomoc podczas rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

W ub. roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy uruchomił „Serdeczny telefon”. To inicjatywa będąca odpowiedzią na pandemiczną izolację, skierowana do osób samotnych i seniorów. W 2022 r. Serdeczny telefon będzie kontynuowany. Osoby, które tego potrzebują, mogą dzwonić w każdy wtorek i czwartek w godz. 9-12.

Wolontariusze cały czas pamiętają o również o ekologii. W te działania doskonale wpisują się niezliczone akcje sprzątania lasów, organizowane przez Fundację Zielone Jutro, Czystą Bydgoszcz, a także indywidualnie przez samych mieszkańców.

Także w ub. roku, w ramach inicjatywy fundacji Rak’n’Roll odbyła się w Bydgoszczy akcja Biblioteczka, którą koordynował bydgoski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA Poland). Celem było wyposażenie oddziałów onkologicznych dla dorosłych w półki z książkami. Kilka miesięcy później w CH Focus w Bydgoszczy uruchomiona została specjalna strefa fryzjerska, w której mieszkańcy mogli bezpłatnie skorzystać z profesjonalnego strzyżenia w szczytnym celu. Włosy zebrane podczas wydarzenia posłużą do wykonania peruk dla kobiet w trakcie chemioterapii. Warto dodać, że akcja „Daj Włos!” trwa przez cały rok. Od kilku lat z fundacją współpracuje kilkadziesiąt salonów fryzjerskich w całej Polsce, które dbają o to, by włosy zostały przygotowane właściwie.

Źródło: oprac. za expressbydgoski.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

10 stycznia 2022