Niepełnosprawność, Video

Katowice. W WTZ niepełnosprawni budują budki dla ptaków

W Katowicach funkcjonuje Warsztat Terapii Zajęciowej, który zatrudnia osoby niepełnosprawne. Jednym z projektów, w którym uczestniczą podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES, jest praca stolarska.

Roman Piela, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES, podkreśla, że w innych warunkach osobom z tak poważnymi niepełnosprawnościami ciężko byłoby znaleźć zatrudnienie.

W ośrodku prowadzone są różne zajęcia oraz terapie, a jednym z projektów jest budowa budek lęgowych. Podopieczni fundacji pracują w 7 warsztatach stolarskich, gdzie pod okiem terapeutów zajęciowych konstruują różnego rodzaju budki. Ich wyroby są sprzedawane m.in. Lasom Państwowym, firmom budowlanym czy spółdzielniom mieszkaniowym. W ten sposób zbierane są pieniądze na wykup budynku Ośrodka Terapii.

– Dziś śmiało możemy powiedzieć, że uczestnicy Ośrodka doszli do perfekcji i mają liczne sukcesy. Byli kilka razy instruktorami podczas ekologicznego wydarzenia Ptaszkowe Love w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach. A ostatnio wygrali przetarg na dostawę 200 budek dla jerzyków w ramach projektu „Ptasie familoki” z Budżetu Obywatelskiego Chorzowa – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES.

Z odpadów, które zostają z produkcji budek lęgowych, osoby niepełnosprawne również własnoręcznie wykonują podpałki ekologiczne.

Źródło: oprac. za marsz.info. Zdjęcie – fot. Stowarzyszenie SPES.

9 stycznia 2022