Więzienie

14 więźniów rozpocznie studia na KUL

Od nowego roku akademickiego w Areszcie Śledczym w Lublinie rozpocznie się kolejna edycja licencjackich studiów stacjonarnych na kierunku „nauki o rodzinie” i specjalności – „asystent osoby niesamodzielnej”. 

Kolejnych czternastu więźniów rozpocznie na pierwszym roku studia prowadzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Łącznie 30 osadzonych mężczyzn z Aresztu Śledczego będzie kształcić się w murach więzienia. Do tej pory 16 więźniów ukończyło studia z tytułem licencjata, a 4 osoby z tytułem magistra.

Edukacja osadzonych w ramach studiów jest dla nich szansą na wartościowe zagospodarowanie czasu. Studia i uzyskanie dyplomu uniwersyteckiego prowadzą do samodowartościowania, co pomoże osadzonym m.in. w poszukiwaniu pracy po wyjściu na wolność.

Również w aresztach i zakładach karnych potrzebni są asystenci osób niepełnosprawnych, ponieważ w jednostkach penitencjarnych także przebywają więźniowie np. z dysfunkcją ruchu czy wzroku. Tacy asystenci stanowią wsparcie i nieocenioną pomocą. Jest możliwość zatrudniania tych osób, tak jak zatrudnia się osadzonych na stanowiskach introligatorów, krawców, kucharzy, ślusarzy, hydraulików. Prawie 200 osadzonych pracuje każdego dnia na terenie Aresztu Śledczego w Lublinie, wśród nich są także osoby opiekujące się niepełnosprawnymi.

Współpraca uczelni z aresztem trwa od 2013 r. KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które umożliwiają więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Osadzeni realizują pełen program zajęć uniwersyteckich, z tym że odbywają się one w areszcie.

Źródło: oprac. za onet. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

17 września 2021