Niepełnosprawność

Eksportowa produkcja daje pracę niepełnosprawnym z Podkarpacia

Kolejna partia ekologicznych podpałek produkowanych przez niepełnosprawnych z Podkarpacia została wysłana do Kanady. Tym razem to aż 50 tysięcy sztuk, które zrobiono w zakładach aktywności zawodowej w Starych Oleszycach i Jarosławiu. Między innymi dzięki temu osoby niepełnosprawne mają pracę, ale też satysfakcję i poczucie, że są potrzebni.

Produkcja ekologicznych podpałek to żmudna, ręczna praca. Najpierw kawałki sosnowego drewna dzieli się na malutkie patyczki, segreguje i układa w rulony po kilkadziesiąt sztuk. Później do środka wkłada się knot, a całość pokrywa parafiną.

Podpałki są wykorzystywane do pieców, kominków i grilla. W zakładzie aktywności zawodowej w Starych Oleszycach przy ich produkcji pracuje około 20 osób. Każdy robi tyle ile może i na ile pozwala mu stopień jego niepełnosprawności. Wszyscy dbają jednak o jakość, a w swoją pracę wkładają całe serce. Dlatego podpałki znajdują nabywców nie tylko w Polsce, ale nawet w Kanadzie.

Ten rok w zakładzie Starych Oleszycach będzie rekordowy pod względem produkcji ekologicznych podpałek. Już powstało ich ponad 100 tysięcy. Ale niepełnosprawni mają też inne zajęcia. Na przykład przy profesjonalnym niszczeniu dokumentów, których rocznie trafia tu nawet 50 ton. Albo w pracowni krawieckiej, w której można zamówić przerobienie lub uszycie najróżniejszych strojów.

W zakładzie aktywności zawodowej w Starych Oleszycach pracuje w sumie 55 osób dowożonych z wielu okolicznych miejscowości. Większość na lokalnym rynku pracy nie miałyby większych szans.

Podopieczni mogą też liczyć na wsparcie w zakupie leków czy sprzętu ortopedycznego. Zakład Aktywności Zawodowej w Starych Oleszycach to jedyna tego typu placówka w powiecie lubaczowskim. Prowadzi ją jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Źródło: TVP3 Rzeszów. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

17 września 2021