Przemoc domowa

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Jest podpis prezydenta

W dniu 15 marca 2023 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.

Dokonano nie tylko zmiany w tytule samej ustawy, ale przede wszystkim zastąpiono definicję przemocy w rodzinie definicją przemocy domowej. Zmianie uległ również zakres pojęciowy samej definicji, dzięki czemu obejmuje ona również przemoc ekonomiczną oraz cyberprzemoc.

Ustawodawca zdecydował się również na uregulowanie definicji osoby doznającej przemocy domowej i świadka przemocy domowej. Co niezwykle istotne, uznał on małoletniego jako osobę doznającą przemocy domowej w sytuacji, gdy był on świadkiem przemocy.

Wskazane zmiany rzutowały również na pracę samego Zespołu Interdyscyplinarnego, który będzie musiał opracować i przyjąć regulamin określający szczegółowe warunki jego funkcjonowania oraz tryb i sposób powoływania grup diagnostyczno-pomocowych, które mają zastąpić dotychczasowe grupy robocze.

W skład tej grupy będzie wchodził co do zasady pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej oraz funkcjonariusz policji. Skład grupy będzie mógł być poszerzony o dodatkowe osoby.

Kolejne zmiany przekładają się na realizację Niebieskiej karty. Do wszczęcia oraz realizacji tej procedury będą uprawnione osoby wchodzące w skład grupy diagnostyczno-­pomocowej. Ustawa nakreśla katalog przesłanek umożliwiających zakończenie procedury. Po jej zakończeniu przez okres 9 miesięcy będą musiały być prowadzone przez grupę diagnostyczno-pomocową działania o charakterze monitorującym. Ich zadaniem będzie analiza i ocena sytuacji osób uczestniczących w procedurze.

Źródło: ops.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

21 marca 2023