Niepełnosprawność

Zielona Góra. Na tamtejszym uniwersytecie otwarto Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia

Uniwersytet Zielonogórski jest przyjazny i otwarty na osoby z niepełnosprawnościami – to opinia nie tylko władz uczelni, ale przede wszystkim studentów, który wymagają specjalistycznego wsparcia. Od 15 lat troszczy się o nich specjalnie powołana do tego uczelniana rada. Jednym z efektów działalności tego gremium jest otwarte oficjalnie 7 listopada Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. 

Na 70 państwowych uczelni w kraju Uniwersytet Zielonogórski zajmuje 9 miejsce, jeśli chodzi o odsetek studentów z niepełnosprawnościami. Takich osób na uniwersytecie jest ponad 200. Są to osoby nie tylko z widoczną niepełnosprawnością.

Likwidacja barier architektonicznych, specjalny sprzęt dydaktyczny czy wsparcie psychologiczne to duże wyzwanie dla uczelni. Ale jak przekonują wykładowcy, takie problemy warto pokonywać.

Od 15 lat osoby z większymi potrzebami mają wsparcie uczelnianej Rady Studentów z Niepełnosprawnościami. Rada nie tylko pomaga rozwiązywać codzienne problemy, ale też integruje środowisko studentów.

Najnowszym projektem uczelni w działaniach na rzecz osób z większymi potrzebami jest uniwersyteckie Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. W jednym miejscu, na parterze budynku A2 przy ulicy Szafrana od poniedziałku do piątku studenci mogą zgłaszać swoje problemy.

Przy Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia działa też poradnia psychologiczna dla studentów i pracowników uczelni.

Źródło informacji i zdjęcia: gorzow.tvp.pl.

7 listopada 2023