News, Wykluczenie cyfrowe

Zdaniem Federacji Konsumentów podatek od elektroniki pogłębi wykluczenie cyfrowe Polaków

Federacja Konsumentów jest oburzona propozycją wprowadzenia nowej opłaty reprograficznej od smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów smart. Federacja uważa, że objęcie opłatą kolejnych grup produktów uderzy w konsumentów i zwiększy skalę wykluczenia cyfrowego Polaków, zwłaszcza tych mniej zamożnych. Apeluje o przemyślenie systemu opłat reprograficznych.

„Nasze oburzenie dodatkowo wzmaga fakt, że głębokie sięgnięcie do kieszeni Polaków ma nastąpić w momencie, kiedy konsumenci są w okresie wielkiej niepewności o swoje dochody na progu największego kryzysu gospodarczego w nowej historii Polski. Urządzenia elektroniczne są potrzebne do zdalnej pracy, szukania możliwości zarobkowych. Miliony polskich dzieci potrzebują sprzętu typu laptop lub tablet do zdalnej nauki. Jedno takie urządzenie, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, już nie wystarcza w rzeczywistości kształtowanej przez COVID-19.” – stwierdza organizacja.

Odpowiednie stanowisko zostało przekazane ministrowi kultury, który zdecyduje o wprowadzeniu opłat reprograficznych poprzez rozporządzenie.

Obłożenia kolejnych kategorii sprzętu nową daniną oczekują organizacje zarządzające prawami autorskimi. Może ona wynieść nawet 6 proc. (od ceny netto producenta). Według federacji stosowny zapis znalazł się w projekcie ustawy o zawodzie artysty zawodowego. Opłata reprograficzna co do zasady jest rekompensatą dla twórców za kopiowanie utworów objętych prawami autorskimi na prywatny użytek. Obejmuje sprzęt i nośniki, umożliwiające powielanie i utrwalanie treści (jak drukarki, skanery, dyski twarde, papier do drukarek).

Zdaniem federacji nowy para-podatek nie ma uzasadnienia, bo smartfony, tablety, laptopy czy telewizory nie są w obecnych czasach urządzeniami wykorzystywanymi do kopiowania sztuki.

Poszerzenie opłaty popierają natomiast artyści zrzeszeni w Związku Zawodowym Muzyków RP – według ZAiKS trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do ministra kultury.

źródło: CRN

10 czerwca 2020