Niepełnosprawność

Zatrudnianie niepełnosprawnych. Biurokracja wciąż przeraża pracodawców

Z najnowszego badania Fundacji Biznes Bez Barier wynika, że aż 43 proc. firm chciałaby w najbliższym czasie zatrudnić osoby z niepełnosprawnościami. Mogą one w dużej mierze być receptą na ogromny brak pracowników, z jakim mierzą się obecnie pracodawcy.

Jednak cały czas przedsiębiorcy mają mnóstwo obaw z tym związanych. Największe to: biurokracja, wypełnianie dodatkowych dokumentów i dostosowanie stanowisk pracy.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce wynosi 5,5 proc. Najmniejsze jest w dużych miastach, W Katowicach zaledwie 1,8 proc., Warszawie – 1,9 proc. To świetne wiadomości dla pracowników, którzy coraz częściej mogą przebierać w ofertach i tym samym żądać coraz wyższych wynagrodzeń. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda od strony pracodawców. Już latem 8 na 10 firm twierdziło, że znalezienie pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami stanowi dla nich ogromne wyzwanie. W 2018 roku ten odsetek wynosił zaledwie 51 proc. (dane Manpower).

Coraz większe trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników skłaniają firmy do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. W badaniu przeprowadzonym przez Fundację Biznes Bez Barier aż 43,6 proc. pracodawców deklaruje, że w najbliższym czasie planuje zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, a 49 proc. tego nie wyklucza. Zaledwie 7,3 proc. ankietowanych przedsiębiorców odpowiedziało, że nie zamierza w najbliższym czasie zatrudnić osób z niepełnosprawnościami.

Z tego samego badania wynika również, że firmy mają mnóstwo obaw w związku z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami. Ponad 25 proc. uważa, że przeszkodą może być brak orientacji w zmieniających się przepisach prawa, 18 proc. boi się skomplikowanych procedur związanych z dofinansowaniem do wynagrodzeń i likwidacji obowiązkowych wpłat do PFRON (taką możliwość daje firmie zatrudnienie odpowiedniej liczby osób z niepełnosprawnościami). Tylko 9,1 proc. pracodawców wskazało, że obawą jest brak aktualnie posiadanej osoby w zespole, która miałaby kwalifikacje do przeprowadzania takich rekrutacji.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 5 kwietnia do 16 lipca 2021 r. na zlecenie Fundacji Biznes Bez Barier. Wzięło w nim udział 55 firm z całej Polski.

Źródło: oprac. za forsal.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

22 grudnia 2021