News, Niepełnosprawność

XV Kongres Gospodarki Elektronicznej. Jak zmniejszyć wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych?

7 października br., w ramach zorganizowanego przez Związek Banków Polskich XV Kongresu Gospodarki Elektronicznej, podobnie jak w poprzednich edycjach, dyskutowano o sposobach eliminowania poprzez nowe technologie zjawiska wykluczenia niektórych grup społecznych.

Każdy powinien móc korzystać w równym stopniu ze wszystkich rozwiązań, które oferuje nowoczesna gospodarka elektroniczna. Osoby z różnymi niepełnosprawnościami nie mogą być wykluczone pod tym względem. Dlatego co roku uczestnikami Kongresu Gospodarki Elektronicznej są przedstawiciele świata nauki i organizacji związanych z osobami niepełnosprawnymi. Także w tym roku jedną z sesji poświęcono właśnie tej tematyce.

Dr hab. med. Michał Wszoła z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki przedstawił nowe rozwiązania wspierające leczenie chorych na cukrzycę. Jak się okazuje hodowla narządów połączona z biodrukowaniem może rozwiązać problem niedoboru narządów do przeszczepów. Konsorcjum Bionic rozpoczęło związane z tym badania w 2017 r. Obecnie projekt jest w fazie dopuszczania do badań klinicznych. Michał Wszoła wezwał do wsparcia projektu i zainteresowania się innowacjami związanymi z elektroniką również w takiej dziedzinie.

W kolejnym wystąpieniu, o działalność kół naukowych Politechniki Warszawskiej na rzecz osób z niepełnosprawnościami mówiła Katarzyna Tutaj, przewodnicząca Rady Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej. Koła naukowe działają też charytatywnie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Przykładem jest konstrukcja elektrycznego bolidu. Został on opracowany dla dziesięciolatka o imieniu Maks, który cierpi na dystrofię mięśniową. Kolejnym projektem jest projekt protezy ręki wykonywanej przy wykorzystaniu druku 3D. Studenci opracowali też aplikację dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Aplikacja przygotowuje spersonalizowaną dla danej osoby trasę przemieszczania się tak, żeby uniknąć wszystkich możliwych barier i ograniczeń. Katarzyna Tutaj wspomniała też o projekcie Farma Dobrej Woli — budowy tzw. inteligentnych domów dla osób niepełnosprawnych.

Tematem następnej prezentacji były wyzwania związane ze wdrożeniem w Polsce dyrektywy unii europejskiej w sprawie wymogów dostępności produktów i usług. Mówiła o tym Zuzanna Raszkowska zastępca dyrektora w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Dyrektywa jest osadzona na usługach cyfrowych i docelowo na nauczaniu cyfrowym. Trzeba pamiętać, że 1,3 mld osób na świecie żyje z jakąś formą niepełnosprawności. Razem z przyjaciółmi i rodziną ta grupa ma siłę nabywczą 8 bln dolarów. To duży rynek do zagospodarowania. Do tego dochodzą wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem. Dyrektywa ma być przełożona do polskiego porządku prawnego do połowy 2022 r. Firmy od połowy 2025 r. będą musiały dostosować się do wymogów związanych z dostępnością. Zmiany dotyczą też banków i sposobu obsługi przez nie klientów z niepełnosprawnościami.

Podsumowaniem Sesji był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: dr n. med. Adriana Pietraszkiewicz członek zarządu Fundacji Promyk Słońca, Kamil Kowalski dyrektor INTEGRACJI-Lab w Fundacji INTEGRACJA, Zuzanna Raszkowska, Artur Marcinkowski przewodniczący rady Fundacji Widzialni a debatę prowadził Krzysztof Kotyniewicz prezes zarządu głównego Polskiego Związku Głuchych.

Dr Adriana Pietraszkiewicz zwróciła uwagę na spore wykluczenia pomimo zastosowania nowych technologii na przykład, jeśli chodzi o nauczanie na odległość uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Należałoby lepiej wprowadzić wirtualną rzeczywistość w nauczanie szkoły. Potrzebne są szkolenia dla osób, które tworzą programy przekazywane w nowej formie.

Artur Marcinkowski zwrócił uwagę, że brakuje dziś na rynku kompetencji takich jak umiejętność choćby oceny czy strona internetowa spełniała wymóg dostępności. To jest ważne, bo od tego będzie zależało czy instytucja – właściciel danej strony będzie ukarana lub nie.

Trwają przygotowania do analizy kosztów i korzyści wdrożenia Dyrektywy o dostępności w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, poinformowała Zuzanna Raszkowska.

Kamil Kowalski zwrócił uwagę, że już samo pojawienie się komputerów otworzyło możliwość pracy przed osobami z niepełnosprawnościami. Nadal potrzebna jest edukacja i zmiana świadomości po stronie producentów sprzętu i tych, którzy dbają o wdrażanie nowych technologii.

Zakończeniem pierwszego dnia Kongresu było wręczenie nagród za opracowania i wdrożenia technologiczne przeciwdziałające wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami. W tym roku nagrody otrzymały Politechnika Warszawska i Fundacja Badań i Rozwoju Nauki wraz z zespołem Michała Wszoły za opracowanie bionicznej trzustki.

źródło: aleBank.pl

9 października 2020