Uzależnienie od alkoholu nie zniknie samo
News, Uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu nie zniknie samo

Alkohol jest dla ludzi. Jednak gdy dojdzie już do uzależnienia, problem robi się poważny. Nie jest to coś, co można zignorować. Problem uzależnienia nie zniknie tylko dlatego, że nie będzie się na niego zwracać uwagi.

Z uzależnieniem trzeba walczyć i to z ogromnym nakładem sił. Nałóg alkoholowy jest bowiem niezwykle wyniszczający. Jest w stanie zniszczyć nie tylko zdrowie fizyczne osoby uzależnionej, ale też jego zdrowie psychiczne. Oddziałuje bezpośrednio na całe życie człowieka, niszczy rodziny, rozbija przyjaźnie i kładzie się cieniem nie tylko na życiu danego człowieka, ale też całego jego otoczenia.

Alkoholik nie żyje bowiem w społecznej próżni, a wszyscy ludzie, którzy się z nim stykają – jego rodzice, partner, czy dzieci są naznaczeni piętnem alkoholizmu, które będzie zbierało żniwo jeszcze przez wiele długich lat. W końcu zjawisko DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików lub kwestie związane ze współuzależnieniem są doskonale znane. Dlatego z nałogiem należy walczyć.

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo podstępne. Bardzo długo alkoholik potrafi oszukiwać swoje otoczenie, jak i samego siebie, że przecież wcale nie jest alkoholikiem i mógłby przestać pić, gdyby tylko tego chciał. To jednak nigdy nie nadchodzi. Dlatego tak ważne jest to, by uzmysłowić sobie problem. Alkoholizm niszczy rodzinę i całe ludzkie życia. Nie tylko osoby bezpośrednio uzależnionej, ale też wszystkich w jego najbliższym otoczeniu – dlatego uzależnienie od alkoholu jednej osoby to ogromna tragedia i problem dla całej jego rodziny.

Walka z uzależnieniem nie jest łatwym ani szybkim zadaniem. W dodatku alkoholikiem pozostaje się do końca swojego życia – można być tylko niepijącym alkoholikiem. Jednak warto się starać i podejmować wszelkie możliwe kroki, by uwolnić się od widma alkoholizmu. Pomóc może wiele rzeczy – ośrodek leczenia uzależnień, psychoterapia, grupy wsparcia, znane jako grupy Anonimowych Alkoholików, czy w końcu wszywki.

Wszywka to nic innego jak sposób służący do zdyscyplinowania osoby uzależnionej od alkoholu. Sama wszywka nie zmniejsza ochoty na sięgnięcie po alkohol, nie jest też magiczną metodą, po której człowiek leczy się z uzależnienia. Nadal jednak powstrzymuje ona osobę chorą przed sięgnięciem po alkohol w strachu przed bardzo groźnymi konsekwencjami.

Więcej na temat wszywek: https://medjol.pl/wszywki

źródło: Portal Pielęgniarek i Położnych

9 października 2020