Bezrobotność, News

Wsparcie z Funduszu Pracy dla osób bezrobotnych i prowadzących działalność gospodarczą

Nowelizacja rozporządzenia dot. wsparcia z Funduszu Pracy wprowadza: zniesienie kryterium nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy, ułatwienia w aktywizacji bezrobotnych, oraz w prowadzeniu działalności gospodarczej rozpoczętej dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych.

Wsparcie z Funduszu Pracy – co się zmieniło

Przygotowana przez ministerstwo rozwoju, pracy i technologii nowelizacja rozporządzenia ws. refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszy Pracy przewiduje:

  • zniesienie kryterium nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy – jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w czasie epidemii, to osoba bezrobotna będzie można ubiegać się z Funduszu Pracy o środki na założenie innej; warunkiem otrzymania pomocy będzie planowanie działalności gospodarczej innej w stosunku do działalności zakończonej,
  • możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcie zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej założonej dzięki jednorazowym środkom przyznawanym przez powiatowe urzędy pracy,
  • możliwość kontynuowania umowy o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej w przypadku śmierci osoby, która otrzymała środki na podjęcie takiej działalności,
  • ułatwienia dla przedsiębiorców wnioskujących  o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska – zniesiono warunek niezmniejszania wymiaru czasu pracy pracowników w ciągu 6 miesięcy przed złożeniem wniosku dla podmiotów ubiegających się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, jeżeli zmniejszenie wymiaru czasu pracy nastąpiło na podstawie przepisów szczególnych, wprowadzonych ustawą COVID-19.

Dzięki nowelizacji wprowadzamy ułatwienia dla osób bezrobotnych starających się o środki z Funduszy Pracy na podjęcie działalności gospodarczej i osób prowadzących działalność gospodarczą ze środków Funduszu Pracy. Pomoże to im pozostać na rynku pracy, a tym samym utrzymać aktywność zawodową.

Przed nowelizacją rozporządzenia, warunkiem otrzymania dofinansowania z FP na podjęcie działalności gospodarczej było nieprowadzenie przez ostatnie 12 miesięcy działalności gospodarczej. Do wniosku o dofinansowanie trzeba też było dołączyć oświadczenie, że przez pierwsze 12 miesięcy nie zawiesi się działalności i nie podejmie w tym czasie zatrudnienia.

Z kolei śmierć osoby, która otrzymała środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, wiązała się z obowiązkiem zwrotu dofinansowania proporcjonalnie do okresu nieutrzymania działalności gospodarczej.

Fundusz Pracy – cele, pomoc

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym, utworzonym na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dysponentem Funduszu jest minister właściwy do spraw pracy.

Środki Funduszu Pracy mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie zadań określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w innych ustawach przewidujących taką możliwość.

Ze środków FP są obecnie finansowane instrumenty pomocowe, o których mowa w 15zzb-15zze oraz 15zze2,15zze4 i 15zze5 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

źródło: gov.pl

23 stycznia 2021