Bezdomność

Wrocław. Streetbus zakończył sezon

Od listopada przebył aż 4698 kilometrów wydając dziennie 250 posiłków potrzebującym. Ogrzewał i podwoził do schroniska. Streetbus zakończył właśnie swoją misję w jesienno-zimowym sezonie 2022/2023. 

To tylko jeden z elementów wspierania osób będących w kryzysie bezdomności. Minionej zimy w placówkach prowadzonych na zlecenie wrocławskiego Urzędu Miejskiego każdego dnia pomoc otrzymywało ponad 600 osób.

Streetbus przemierza ulice od 2020 roku. Stanowi schronienie dla najbardziej potrzebujących, którzy mogą ogrzać się w jego wnętrzu, zjeść ciepły posiłek i dojechać do schroniska. Do tej pory Streetbus przejechał łącznie 28777 kilometrów, co zajęło mu 3611 godzin.

Właśnie ta statystyka pokazuje, jak ważny jest ten projekt i dlaczego warto go kontynuować. Wrocławskie MPK wspiera i będzie wspierać potrzebujących, dlatego już teraz mogę powiedzieć, że Streetbus wyjedzie na ulice Wrocławia ponownie pod koniec tego roku, aby nadal spełniać swoją misję – mówi prezes MPK Wrocław Witold Woźny.

Załoga autobusu, która składa się z przedstawicieli fundacji Homo Sacer, odpowiada za przygotowywanie i wydawanie ciepłych posiłków. Tylko w tym sezonie było to aż 33,5 tys. talerzy z gorącą zupą.

We Wrocławiu jest ponad 900 osób bezdomnych – liczba ta od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W mieście działa łącznie 13 placówek pomocowych: 11 schronisk, ogrzewalnia oraz noclegownia. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe. W okresie zimowym (od listopada 2022 do końca marca 2023) dziennie w tych placówkach pomoc uzyskiwało ponad 600 osób.

Pomimo iż sezon zimowy dobiegł końca, pomoc osobom będącym w kryzysie bezdomności ważna jest przez cały rok. Bezdomność to nie tylko brak dachu na głową – to trudna kwestia społeczna, wymagająca podejmowania indywidualnie dostosowanej pomocy.

Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowym prowadzimy projekty aktywizacyjne i mieszkaniowe, w którym można uzyskać pomoc specjalistów. To powoduje, że pomoc niesiona osobom w kryzysie bezdomności jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i uwzględnia specyfikę pracy z każdym klientem oraz zwiększa szansę na usamodzielnienie się, na czym najbardziej nam zależy – podkreśla dyrektor MOPSj we Wrocławiu Andrzej Mańkowski

Źródło: oprac. za wroclaw.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

2 kwietnia 2023