Więzienie

Wrocław. Skazani odpokutowują winy własną pracą

Prawie 1200 skazanych spędziło 2023 rok w pracy na rzecz społeczności Wrocławia. Ukarani za drobne przestępstwa i wykroczenia wykonali obowiązki wyceniane na 2,5 mln złotych.

To bilans kolejnych 12 miesięcy programu sprawiedliwości naprawczej, realizowanego przez niegroźnych dla otoczenia skazańców. Zamiast marnowanego w więziennej celi czasu zajmują się drobnymi zadaniami, których wartość przelicza się na wzrost utraconego zaufania.

Odpracowanie kary w ramach programu sprawiedliwości naprawczej jest w stolicy Dolnego Śląska obecne od 2016 roku. 5 lat później, Wrocław wraz z 9 miastami na świecie, został wyróżniony za osiągnięte efekty.

Wśród głównych obowiązków skazanych jest m.in. pomoc w schronisku dla zwierząt czy prace porządkowe. Flagowym zadaniem jest jednak usuwanie wulgarnych napisów z zakamarków miejskich podwórek. Taka kara daje im szansę na odkupienie win, a przy okazji uniknięcie traumy izolacji od bliskich, zwłaszcza że taka forma zadośćuczynienia coraz śmielej stosowana jest również wobec nieletnich.

Nieletni pomagają m.in. w bibliotekach, fundacjach i placówkach edukacyjnych, a karę mogą odbywać w ten sposób od zeszłego roku. W tym czasie wszyscy pracujący społecznie spędzili przy wykonywaniu zadań około 112 tys. godzin.

Źródło: oprac. za radiowroclaw.pl. Zdjęcie – materiały prasowe.

21 stycznia 2024