Imigranci

Wrocław. Powstał Instytut Praw Imigrantów

W stolicy Dolnego Śląska otwarta została niezależna instytucja, która ma kompleksowo zająć się potrzebami migrantów. Fundacja Ukraina wraz z Konsulatem Honorowym Ukrainy założyła we Wrocławiu Instytut Praw Migrantów. 

Placówka będzie pomagać migrantom nie tylko w podstawowych sprawach, związanych z legalizacją ich pobytu i pracy. Ma także na celu wdrożenie szerokiej gamy działań, które pomogą migrantom poczuć się pełnoprawną częścią społeczeństwa.

Nowo powstały Instytut postawił sobie 5 ambitnych celów, które planuje realizować wraz z partnerami przez pierwsze 100 dni swojej działalności.

Pierwszym jest stworzenie tzw. szybkiej karty, mającej pomóc w sprawnym uzyskaniu legalnego pobyt w Polsce. Drugie ma ułatwić migrantom rozumienie polskiego prawa, przy czym to zadanie ma być ukierunkowane również na migrantów z Wielkiej Brytanii, którzy w ocenie Instytutu mieliby niebawem zacząć przyjeżdżać do Polski w związku z Brexitem. Trzeci cel to „Domowy kurs konstytucji” dla cudzoziemców, szczególnie tych, którzy chcą osiedlić się w Polsce na stałe. Czwartym celem Instytutu jest edukacja, prowadzona pod hasłem „Szacunek dla ludzi i pracy”. Dotyczy to głównie respektowania praw pracowniczych w kontekście zatrudniania migrantów. Ponadto, nowa instytucja zamierza zadbać o „Równy dostęp do edukacji od początku”. Celem tego zadanie jest pomoc rodzicom dzieci ukraińskich, którzy mają problem z zapisaniem ich do polskich szkół.

Instytut ma działać nie tylko we Wrocławiu czy w innych, dużych miastach, ale również w małych ośrodkach. Ma zajmować się przede wszystkim migrantami zarobkowymi, z których zdecydowana większość to Ukraińcy.

W 2013 roku w Polsce było ponad 235 tys. cudzoziemców, w 2016 r. już 1,3 mln, a w 2018 – 1,5 mln. W tej grupie ponad 90 proc. zawsze stanowili Ukraińcy. Wśród tych mieszkających we Wrocławiu średnia wieku wynosi 33 lata, a 52 proc. stanowią kobiety. 58 proc. migrantów to osoby z wyższym wykształceniem, zaś 60 proc. Ukraińców jako powód przyjazdu do Polski wskazało niezadowalającą wysokość zarobków w swoim kraju.

W przypadku Wrocławia, Ukraińcy zatrudniani są głównie w branży produkcyjnej, a także usługowej, przy czym większość wykonuje proste prace. Jednocześnie, ponad 30 proc. z nich zajmuje stanowiska średniego szczebla.

źródło: materiały prasowe

 

12 grudnia 2020