Przemoc domowa

Wrocław. Pomoc dziecku doświadczającemu przemocy

Projekt „Bezpieczne dzieciństwo – reaguj na przemoc” to reakcja na powtarzające się przypadki przemocy domowej, której ofiarami są dzieci. Cykl szkoleń dla nauczycieli, dyrektorów szkół i pedagogów przygotowało Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. O przypadkach okrucieństwa rodziców i opiekunów wobec dzieci coraz częściej donoszą media. W tych komunikatach często pojawia się pytanie: czy gdyby placówka lub instytucja zareagowała wcześniej, to może nie doszłoby do tragedii?

To pytanie stało się dla nas swoistą inspiracją, pretekstem do zweryfikowania i odświeżenia konkretnej wiedzy i obowiązujących procedur. Dodatkowo, w czerwcu znowelizowana została Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Pojawił się szeroki pakiet nowych zapisów i rozwiązań, nowych definicji rozszerzających występowanie przemocy nie tylko w rodzinie, lecz także w nieformalnych związkach lub stosowania przemocy przez dalszych członków rodziny. Ustawa wprowadza także nowe pojęcie dziecka – świadka przemocy. I wreszcie – najtrudniejszy aspekt – chcieliśmy przypomnieć dyrektorom o ciążącym na nich obowiązku zgłaszania przez szkoły wszelkich podejrzeń dotyczących stosowania przemocy wobec konkretnego dziecka.

Monika Włodarczyk, wicedyrektor WCDN, współtwórca projektu Bezpieczne dzieciństwo – reaguj na przemoc

Eksperci radzą nauczycielom

Do udziału w projekcie zaproszono ekspertów: od prawników, sędziów, kuratorów zawodowych, psychologów, przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji, przez urzędników odpowiedzialnych za uruchamianie procedury Niebieskiej Karty po policjantów.

Podczas spotkania inaugurującego cykl eksperci rozmawiali z dyrektorami szkół, pedagogami i psychologami szkolnymi.

– Padło wówczas wiele pytań i próśb o wskazanie rozwiązań konkretnych problemów, z którymi mierzą się szkoły. Ta aktywność uczestników konferencji była potwierdzeniem, jak bardzo potrzebne jest wsparcie specjalistów – mówi wicedyrektor WCDN. – Teraz startujemy z drugą częścią projektu. Zaczynamy od spotkania z sędzią sądu okręgowego, wydział nieletnich – ponieważ pojawił się szereg pytań od dyrektorów – np. jak postępować w sytuacji, w której rodzice są w trakcie rozwodu, jak reagować, kiedy jeden z rodziców, pojawia się w szkole i zastrasza dziecko. Projekt będziemy rozwijać, w zależności od problemów poruszanych przez pedagogów.

Jak rozpoznać dziecko doświadczające przemocy

W ramach projektu „Bezpieczne dzieciństwo  – reaguj na przemoc” zrealizowany zostanie cykl szkoleń i warsztatów. Organizatorzy chcą wyposażyć nauczycieli w praktyczną wiedzę:

  • jak rozpoznać sygnały i odczytać zachowania dziecka doświadczającego przemocy,
  • jak rozmawiać z uczniem doświadczającym przemocy;
  • na jakie wsparcie może liczyć sam nauczyciel podejmujący działania interwencyjne.

Monika Włodarczyk:

– To, co już osiągnęliśmy w ramach programu to zwiększona świadomość dyrektorów i nauczycieli o różnych formach pomocy uczniom, wierzę że są też bardziej wyczuleni na wszelkie objawy przemocy, co prowadzi do szybszego i skutecznego reagowania. Bardzo się cieszę, że z naszym projektem wpisujemy się w szeroką, prowadzoną już od lat miejską kampanię „Wrocław bez przemocy”, w której realizację zaangażowanych jest wiele instytucji.

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe.

9 listopada 2023