Niepełnosprawność

Wodzisław Śląski. Niepełnosprawni mogą być samodzielni

– Chcemy osoby niepełnosprawne wspomagać a nie wyręczać, chcemy wydobywać ich potencjał, a nie skupiać się na ich brakach – mówią organizatorzy projektu „Nie jesteś sam”, realizowanego w Wodzisławiu Śląskim przez Stowarzyszenie Przy Dziupli.

Niepełnosprawność to określenie osoby na podstawie jednej cechy, a przecież jedna cecha nie definiuje całego człowieka. Stąd też zrodził się pomysł na projekt „Nie jesteś sam”. Realizuje go Stowarzyszenie Przy Dziupli, a jego działania finansowane są z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

Specjaliści ze Stowarzyszenia Przy Dziupli podkreślają – ich zdaniem – najważniejszą rzecz: niepełnosprawni lubią być samodzielni i czuć, że mogą być samowystarczalni.

Jednym z modułów projektu jest cyklicznie prowadzony trening umiejętności funkcjonowania w przestrzeni publicznej i społecznej. Biorą w nim udział osoby z zespołem Aspergera i autyzmem oraz osoby o szczególnych potrzebach.

Uczestnicy projektu zostali podzieleni na cztery grupy. Dwie dedykowane nastolatkom, a dwie dla dzieci młodszych.

Najlepszą formą nauki i terapii jest doświadczanie w naturalnych codziennych warunkach różnych sytuacji i zdarzeń. W ten sposób trenowane reakcje szybciej są przyswajalne i opanowywane. Nauczanie przez doświadczanie jest najlepszą formą kształtowania pożądanych nawyków, zachowań i umiejętności – zwraca uwagę Anna Mucha, koordynatorka projektu i członek zarządu Stowarzyszenia Przy Dziupli.

W grupie starszej zajęcia odbywają się w blokach tematycznych: trening kulinarny, ruchowy, mentalno-poznawczy. W grupie młodszej zajęcia prowadzone są w oparciu o schemat gdzie zajęcia właściwe realizowane są w oparciu o kąciki tematyczne, między innymi artystyczny, matematyczny, logopedyczny, terapii ręki, ruchowy i inne.

Na zajęciach nie jest najważniejsza dydaktyka. To raczej narzędzie do osiągania celu, jakim jest przygotowanie uczestnika do pełnienia roli ucznia oraz równoczesnego oswajania się ze swoimi emocjami, uczuciami, potrzebami oraz sposobami ich wyrażania.

Oprócz cotygodniowych zajęć organizatorzy projektu „Nie jesteś sam” realizują również spotkania warsztatowe dla self adwokatów. Spotkania przeznaczone są dla starszej młodzieży.

Co to takiego self adwokatura? Osoby o szczególnych potrzebach na spotkaniach warsztatowych uczą się, poznają techniki autoprezentacji, swobodnej wypowiedzi, aby móc reprezentować swoje potrzeby, emocje, marzenia, pragnienia. Mają okazję sprawdzać się w różnych rolach społecznych oraz wywierać wpływ na środowisko lokalne, społeczność rówieśniczą i opinię publiczną.

Uczestnicy warsztatów nauczyli się jak radzić sobie z przeszkodami jakie stawia przed nimi życie, jak występować we własnym imieniu i być dobrym rzecznikiem własnych spraw. Pokazaliśmy jak powinni sprawować większą kontrolę nad własnym życiem i komunikować się ze społeczeństwem efektywnie. Dzięki treningom nauczyli się skutecznie zadawać pytania oraz użytecznie słuchać. Trudnym zadaniem okazało się także ocenianie samego siebie, ale dzięki takim ćwiczeniom młodzież dostrzegła sposoby reprezentowania własnych potrzeb i poglądów. Poprzez trenowanie wystąpień publicznych nauczyli się jak przygotowywać się do trudnych rozmów, jak wybrać tematy, jak nimi kierować. Ważne były także zajęcia rozwijające świadomość własnego ciała oraz utrzymanie takiej postawy podczas wystąpień publicznych, aby zachęcała do słuchania.

Nie zabrakło także rozmów na temat jak powinno się wyglądać czy ubrać adekwatnie do sytuacji.

Dzięki warsztatom uczestnicy poznali konkretne techniki radzenia sobie ze stresem, nauczyli się jak podejmować decyzję i przede wszystkim że można pozwolić sobie na popełnianie błędów.

Cały cykl zajęć wymagał od naszych podopiecznych zaangażowania, uwagi, determinacji, cierpliwości i wytrwałości, ale przyniósł ogrom satysfakcji i zadowolenia. Zajęcia prowadzone były przez ludzi z pasją reprezentujących różne zawody m.in byli to: dziennikarz, adwokat, trener personalny, teatrolog.

Głównym celem projektu „Nie jesteś sam” jest destygmatyzacja i przygotowanie osób z autyzmem w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami do samodzielnego reprezentowania własnych interesów, potrzeb i problemów.

Źródło: oprac, za tuwodzisław,pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

17 marca 2022