Bezrobotność

Włocławek. Powołano spółdzielnię socjalną – ma wesprzeć bezrobotnych

We Włocławku powstanie nowa Spółdzielnia Socjalna EMPATIA. Nowa instytucja, którą powołało miasto i gmina Włocławek wspierać ma osoby bezrobotne i zagrożone wykluczeniem społecznym. Na początku działać będzie w siedzibie Klubu Integracji Społecznej przy ul. Okrzei, który jest komórką organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Włocławek poinformowano, że na koniec stycznia 2021 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 5090 osób bezrobotnych, w tym 3161 osób długotrwale bezrobotnych, a 2 tysiące z nich nie posiadało kwalifikacji zawodowych. W ubiegłym roku, MOPR we Włocławku, z powodu bezrobocia, objął pomocą 5555 osób w 2775 rodzinach.

Uchwałę w sprawie powołania Spółdzielni Socjalnej EMPATIA Rada Miasta Włocławek podjęła podczas sesji 30 marca br. – Powołanie spółdzielni przez dwie osoby prawne: Gminę Miasto Włocławek i Gminę Włocławek, sprzyjać będzie stabilności jej funkcjonowania, zapewniając niezbędne zasoby organizacyjne i finansowe. Gmina Miasto Włocławek, będąc wraz z Gminą Włocławek założycielem Spółdzielni będzie miała bezpośredni wpływ na jej sposób funkcjonowania, w tym w zakres realizowanych usług, co pozwoli, prócz aktywizacji zawodowej pracowników spółdzielni, zakupić usługi trudnodostępne dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały.

Spółdzielnia socjalna, której siedziba znajdzie się we Włocławku, będzie zajmować się:

  • działalnością na rzecz społecznej i zawodowej reintegracji jej członków i pracowników;
  • prowadzeniem działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz swoich członków, pracowników oraz ich środowiska lokalnego.

Z uzasadnienia do Uchwały wynika, że Spółdzielnia zatrudniać będzie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, „odbudowując i podtrzymując u nich umiejętność uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej oraz pełnienia ról społecznych, a także zdolności do samodzielnego świadczenia pracy”.

Do tej pory we Włocławku istniało kilka spółdzielni socjalnych, które niestety nie przetrwały realiów biznesowych. W ślad za tym została znowelizowana ustawa o spółdzielniach socjalnych, która dopuszcza utworzenie ich przez podmioty publiczne.

Gmina Włocławek obejmie w Spółdzielni Socjalnej jeden udział członkowski o wartości 500 zł, a także wpłaci wpisowe tej samej wysokości. Natomiast Gmina Miasta Włocławek obejmie dziesięć udziałów w łącznej wysokości 5 tysięcy złotych oraz 500 złotych wpisowego.

– Żadnych innych obciążeń finansowych w tej chwili nie planujemy, ponieważ jest szansa pozyskania środków z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy – zapewnia Piotr Grudziński, dyrektor MOPR-u we Włocławku.

źródło: Gazeta Pomorska

13 kwietnia 2021