Bezdomność, News

Warszawa. Placówki buforowe dla osób w kryzysie bezdomności

Warszawskie schroniska i noclegownie mogą przyjąć ok. 1,4 tys. osób doświadczających kryzysu bezdomności. Większość z tych miejsc znajduje się w placówkach prowadzonych na zlecenie miasta przez organizacje pozarządowe.

Na początku czerwca uruchomiono na Bielanach specjalną placówkę przejściową, tzw. buforową, gdzie osoby w kryzysie bezdomności mogą przejść dobrowolną kwarantannę. W czasie epidemii 10-dniowa, dobrowolna kwarantanna jest warunkiem koniecznym przed przyjęciem do schronisk – pozwala zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W tym celu powstała nowa placówka buforowa przy ul. Wóycickiego 15 dostępna dla kobiet i mężczyzn, która zapewnia łącznie 24 miejsca (w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową) oraz 8 izolatek. Placówka na Bielanach składa się z 11 kontenerów mieszkalnych: trzech ośmioosobowych modułów oraz ośmiu izolatek z łazienkami. Dzięki takiej organizacji placówki kwarantannę można tu odbywać w małych grupach, co pozwala na systematyczną rekrutację kolejnych osób i elastyczną organizację opieki.

W punkcie przy ul. Wóycickiego znajdują się też kontenery do dekontaminacji, punkt pierwszej pomocy oraz zaplecze magazynowe i socjalne. Placówkę prowadzi Towarzystwo św. Brata Alberta. Zapewnia ona poradnictwo i pomoc opiekunów posiadających uprawnienia pielęgniarskie lub ratowników medycznych. Dwa razy w tygodniu w nowym punkcie odbywają się również dyżury lekarskie połączone z udzielaniem porad. Osoby korzystające ze schronienia w punkcie buforowym mają zapewnioną zmianę bielizny, dostęp do środków higieny i sanitarnych oraz wyżywienie.

Miasto współpracuje również ze Stowarzyszeniem Monar, które prowadzi placówkę buforową dla mężczyzn przy ul. Marywilskiej 44. Placówka działa całodobowo i przyjmuje osoby, które chcą skorzystać z dobrowolnej dziesięciodniowej kwarantanny. Placówki zapewniają posiłki i dostęp do sanitariatów.

Osoby po odbyciu dobrowolnej kwarantanny w placówce buforowej są kierowane do schronisk dla osób bezdomnych lub do schronisk z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych (łącznie 21 placówek).

źródło: Miasto Stołeczne Warszawa

8 października 2020