Bezdomność

Warszawa. Na ulice wyjadą nowe autobusy dla bezdomnych

Dwa nowe, przegubowe autobusy miejskie trafiły do Mobilnego Punktu Poradnictwa w Warszawie. Zastąpią stare, wysłużone solarisy, które od 2019 roku kursowały po ulicach stolicy. W specjalnych autobusach bezdomni i wykluczeni otrzymają ciepłą herbatę i jedzenie, będą mogli się ogrzać oraz skorzystać z pomocy specjalistów z organizacji pozarządowych.

Zajezdnia MZA przy ulicy Kleszczowej dostosowała dwa przegubowe pojazdy specjalnie dla potrzeb Mobilnego Punktu Poradnictwa. – Są półki, gdzie bezpiecznie można przewozić termosy z zupą i ciepłymi napojami, miejsce na apteczkę, stabilny stolik, na którym możemy pomóc wypełnić dokumenty i miejsce na bagaż podręczny, co ważne, bo nasi podopieczni często cały swój dobytek noszą ze sobą – opowiada Aleksandra Cacko, koordynatorka Mobilnych Punktów Poradnictwa. Dodaje, że osoby bezdomne bardzo sobie chwalą przede wszystkim ciepło, bo pojazdy mają doskonale działające ogrzewanie.

W związku ze zmianą autobusów Mobilny Punkt Poradnictwa ogłosił konkurs na imiona dla nowych wozów. Wśród facebookowych propozycji znalazły się „Paweł i Gaweł”, „Zołza i Nygus”, a także pomysł, by nazwać je imionami podopiecznych, którzy poczynili w życiu największy progres. – Trudno by było wybrać takie osoby, zmierzyć „zasługi”, bo historie życia są różne, a i my udzielamy tylko pomocy doraźnej, nie śledzimy dalej losów ludzi – opowiada Cacko.

Mobilne Punkty Poradnictwa są skierowane do osób w kryzysie bezdomności oraz dla osób wykluczonych. Trasa linii oznaczonej na wyświetlaczu, jako MPP zaczyna się przy Dworcu Centralnym, a dalej przebiega przez plac Szembeka, ul. Samochodową, Dworzec Zachodni, plac Zawiszy, Dworzec Centralny, Centrum, ul. Kruczą, Most Poniatowskiego, Rondo Starzyńskiego, park R. Traugutta, ul. Niską, ul. Sowińskiego, obok wolskiego Ratusza, ul. Nowolipki i ul. Kapitulną. Przystanki są zlokalizowane w pobliżu punktów oferujących pomoc potrzebującym, tj. jadłodajnie, łaźnie, ogrzewalnie czy noclegownie.

Warszawski ratusz informuje, że w autobusie osoby w kryzysie bezdomności nie tylko otrzymają ciepłą herbatę i kanapki, ale także pomoc od specjalistów z organizacji pozarządowych. Potrzebujący mogą liczyć na rozmowę, wsparcie w załatwieniu spraw urzędowych czy wskazanie miejsc udzielających pomocy. Zadaniem streetworkerów jest także aktywizacja osób będących w kryzysie bezdomności i zachęcanie ich do wprowadzenia życiowych zmian, dlatego w autobusie można bezpłatnie zrobić zdjęcie do dowodu osobistego, wypełnić urzędowe dokumenty czy naładować telefon. Często są to pierwsze kroki prowadzące do nowego etapu w życiu.

Źródło: oprac. za se.pl. Zdjęcie ZTM.

9 lutego 2022