News, Uzależnienia

Uzależnienie od internetu i smartfonów to dziś realny problem. Nie należy go lekceważyć, a niekiedy powinno się leczyć

Nie tak dawno (15 lipca) obchodziliśmy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To nieformalne święto, rodzaj zabawy, zostało zapoczątkowane przez internautów. Ma zachęcić do wyłączenia komórki na 24 godziny.

Święto samo w sobie jest dość zabawne, ale problem którego dotyczy, zabawny już nie jest. Psychologowie alarmują, że chęć przebywania w wirtualnej rzeczywistości jest uzależniająca. Uzależnienie od internetu i smartfonów to dziś realny problem, którego nie należy lekceważyć. Niekiedy konieczne będzie leczenie, podobne do walki z alkoholizmem, narkomanią czy uzależnieniem od hazardu. Osoby dotknięte takim uzależnieniem wykazują niemal identyczne objawy, co osoby uzależnione od substancji chemicznych.

Siecioholizm, sieciozależność, cyberzależność, fonoholizm – to niektóre z nazw zaburzeń, funkcjonujących obecnie w specjalistycznej literaturze przedmiotu. Uzależnienie od Internetu przejawia się nadmiernym korzystaniem nie tylko z komputera, ale przede wszystkim ze smartfona, który – w przeciwieństwie do komputera – pozostaje w zasięgu naszej ręki przez całą dobę.

O uzależnieniu od smartfona możemy mówić wtedy, kiedy dana osoba odczuwa potrzebę nieustannego sięgania po telefon, nawet jeśli nie ma ku temu żadnej przesłanki. Co chwilę sprawdza powiadomienia, a jeśli nie ma takiej możliwości, odczuwa niepokój i rozdrażnienie, mogące przerodzić się nawet w agresję lub autoagresję.

To, co powinno wyraźnie zaniepokoić i zmobilizować do zasięgnięcia porady fachowca, to tzw. symptomy odstawienne. Jeśli zaobserwujemy, że ktoś jest pobudzony psychoruchowo, odczuwa nieustanny lęk, niepokój, ma obniżony nastrój czy reaguje agresją na próbę ograniczenia mu korzystania z telefonu, warto skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje i oceni stopień uzależnienia od Internetu lub smartfona i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednią psychoterapię.

źródło: Wrota Podlasia

15 lipca 2020