News, Video

Ponad 7000 przeszkolonych seniorów. Te kursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem

Cyfrowy świat jest prostszy, niż się wydaje. Przekonuje się o tym coraz większa liczba seniorów w naszym kraju. Zakorzeniony od dawna mit, że internet i nowe technologie to nie rzecz dla starszych osób, ustępuje wreszcie miejsca inkluzywnemu spojrzeniu, że edukacja cyfrowa jest możliwa w każdym wieku. Sami seniorzy zresztą nie chcą być wykluczeni cyfrowo i garną się do nauki, o czym świadczy zainteresowanie np. kursami Orange.

Promowaniem idei edukacji cyfrowej dla osób w wieku emerytalnym zajmuje się m.in. Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Organizacja ta współpracuje np. z firmą Orange przy projekcie warsztatów online dla seniorów, a od 14 listopada 2023 roku działa w ramach programu „Cyfrowy Senior”, koalicji zawiązanej przez przedsiębiorstwa i instytucje do przeciwdziałania wykluczeniu tej grupy wiekowej.

Ciekawą grupą są osoby 60-65 lat. W przypadku mężczyzn znaczna część jeszcze pracuje. Kobiety zaś, jeśli przechodzą na emeryturę, często szukają sobie aktywności w postaci kursów, dorabiania na emeryturze, klubów seniora i uniwersytetów III wieku. W każdym z takich miejsc mają szansę na edukację cyfrową nawet poprzez podglądanie, jak robią to koleżanki i koledzy 

– komentuje Marzena Rudnicka, prezeska KIGS.

Ekspertka podkreśla, że sporo aktywności w edukacji cyfrowej przejmują organizacje pozarządowe, tudzież prywatne firmy, choć brakuje jeszcze stałego, jasno zdefiniowanego programu finansowania takich zajęć. Wśród inicjatyw, które już się zakorzeniły i przynoszą efekt w postaci wzrastającej liczby uczestników, są regularne warsztaty dla seniorów, których historia zaczęła się w 2020 roku w Pracowniach Orange.

Część warsztatów odbywa się w formie stacjonarnej, większość z nich w salonach Orange, gdzie w kameralnym gronie z trenerami osoby w wieku senioralnym mogą uczyć się wykorzystywać możliwości swoich smartfonów. Niekiedy takie spotkania mają miejsce na uniwersytetach trzeciego wieku czy w klubach seniora, do których przyjeżdżają na zaproszenie trenerzy Orange. Niektóre kursy w siedzibach Orange prowadzą też wolontariusze.

We współpracy z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej organizowane są warsztaty online pod nazwą „ABC cyfrowego świata ze smartfonem”. Na platformie ABC Senior osoby starsze, które już trafiły do sieci i poznały podstawy funkcjonowania w cyberprzestrzeni, mogą pójść o krok dalej w odkrywaniu cyfrowego świata czy podpytać szkoleniowców np. o sposoby rozwiązania napotykanych w sieci problemów.

2023 rok był dla kursów dla seniorów rekordowy, jeśli chodzi o liczbę uczestników. Z formy online skorzystało 6500 osób, a ze stacjonarnych spotkań ponad 500. W sumie ponad 7000 seniorów zostało przeszkolonych z obsługi smartfonów, a więc 3 razy więcej niż rok wcześniej! Na popularności zyskała też zawierająca 27 filmów edukacyjnych strona Orange dla Seniora, którą w minionym roku odwiedziło ponad 16 000 osób.

To jeszcze za wcześnie, aby mówić, że seniorzy jako ogół dobrze radzą sobie z nowymi technologiami i sprawnie korzystają z internetu. Pamiętając, że w Polsce jest prawie 10 milionów osób starszych, patrzmy na tę grupę jak na zbiorowość przejawiającą niezwykle różnorodne style zachowań i poziomy włączenia cyfrowego. Oczywiście możemy znaleźć pewną prawidłowość, że im starsza osoba, tym mniej ma do czynienia z internetem. Są rzecz jasna wyjątki, ale w skali populacyjnej tak to na razie wygląda 

– podsumowuje Marzena Rudnicka.

Pierwsze jaskółki zmian na plus jednak już są, co pokazują choćby rekordy chętnych na kursy, jakie organizuje „pomarańczowy” operator. Eksperci dodają, że wynik obrazujący brak umiejętności cyfrowych w grupie wiekowej 65-74 (który w Polsce jest dwukrotnie wyższy niż średnia unijna i wynosi 10,52 proc.) mógłby się zmienić, gdyby np. nałożono na samorządy obowiązek takiej edukacji. Trochę pracy więc jeszcze przed nami.

Źródło: oprac. za natemat.pl. Zdjęcie – fot materiały prasowe Orange Polska.

22 stycznia 2024