Niepełnosprawność

Tychy. Akcja charytatywna Kulinarny Ogień

Prawie 100 kucharzy i słynnych szefów kuchni z najlepszych hoteli, restauracji, bistro, przedstawieciele handlowi z branży HoReCa, kelnerzy, uczniowie szkół gastronomicznych, Śląskie Motocyklistki i wielu innych przyjaciół i znajomych gotowało na 3. edycji Kulinarnego Ognia w Tychach. Wydarzenie odbyło się na placu przy Restauracji Tichauer i Browarze Obywatelskim. 

Mimo deszczu i chłodu, udało się zebrać prawie 40 tysięcy złotych dla Domu Kulejących Aniołów w Piasku koło Pszczyny.

– Ten wynik to nasz rekord. Jesteśmy wzruszeni i bardzo się cieszymy, że nasz pomysł podoba się ludziom, gromadzi wokół nas pasjonatów gotowania, wszystko w dobrym, szczytnym celu – mówili po Kulinarnym Ogniu organizatorzy.

Bigos, żur, grochówka, flaczki, zupa rybna, gulasze, tatarski plov, pieczona nad ogniem świnka, wszystko znikało w mgnieniu oka. Pierogi smażone po sądecku, pierogi tradycyjne, desery, dania wege, sery, desery i wata cukrowa, lemoniady i nalewki, a nawet piwo, cieszyły się równie dużą popularnością.

Każdy smakosz, za wrzutkę do skarbonki Domu Kulejących Aniołów, mógł najeść się do syta. Kulejące Anioły wystawiły się z wyrobami wychowanków – ceramicznymi naczyniami i aniołami.

Kulinarny Ogień to inicjatywa oddolna trójki przyjaciół związanych z gastronomią. Beata Szymula – to wieloletnia szefowa kuchni, a obecnie manager restauracji, Marcin Socha – właściciel Bistro 7 Niebo, Marta Witek – współorganizator festiwalu wina na Śląsku. Kulinarny Ogień, to jednak nie tylko trzy osoby. Pomagających w organizacji wydarzenia jest znacznie więcej osób.

W tym roku, jak zawsze, wszyscy stanęli na wysokości zadania. Cel był jeden – zebrać jak najwięcej dla Domu Kulejących Aniołów i to się udało.

Dom Kulejących Aniołów to stowarzyszenie, którego celem jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Pszczynie ma siedzibę w Piasku. Prowadzi w Piasku dwie placówki: Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Świetlicę Terapeutyczną, gdzie na co dzień otacza wielospecjalistyczną pomocą dzieci, młodzież i osoby dorosłe ze sprzężoną niepełnosprawnością psychofizyczną.

Źródło: oprac. za eska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

15 września 2022