Uchodźcy z Ukrainy

Zmieniły się potrzeby uchodźców. Caritas odpowiada na bieżącą sytuację

Forma pomocy świadczona uchodźcom ulega zmianie. Po niemal siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Ukrainie potrzeby są inne niż wcześniej. Wsparcie świadczone przez Caritas odpowiada bieżącej sytuacji – powiedział dyrektor Caritas diecezji warszawsko-praskiej ks. Kamil Chojnacki.

Dyrektor praskiej Caritas przypomniał, że tysiące Ukraińców cały czas próbuje w Polsce rozpocząć nowe życie.

 – Mamy cały czas osoby, które przebywają w Polsce i próbują się ustatkować. Mamy też osoby, które cały czas mieszkają w punktach organizowanych przez władze samorządowe czy państwowe. W Warszawie są to hale targowe, które przyjmują setki osób – mówił ks. Chojnacki.

Teraz pomoc obejmuje głównie osoby starsze i niepełnosprawne – dodał kapłan.

– Widzimy pewnego rodzaju zmiany. Zaczynamy pomagać osobom, które nie radzą sobie tak łatwo na rynku pracy w Polsce. Mamy też osoby starsze, osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością, matki z dużą liczbą dzieci. W najbliższym czasie planujemy przyjąć także weteranów wojennych, którzy potrzebują wsparcia rehabilitacyjnego – powiedział ks. Chojnacki.

Dyrektor praskiej Caritas stwierdził, że także organizacje charytatywne zmagają się z rosnącymi kosztami utrzymania.

 – Na samym początku roku, gdy doświadczaliśmy pierwszej fali podwyżek cen gazu, rzeczywiście rachunki były dramatycznie wysokie. Następnie jako organizacja pozarządowa, charytatywna kwalifikujemy się do ochrony taryfowej i nasze rachunki wróciły powiedzmy do poziomu akceptowalnego. W związku z tym tę pierwszą falę, która prawie że nas wykończyła, przeżyliśmy. jednak przyszłość jest niepewna. Obecnie pozostaje nam rozsądne gospodarowanie zasobami, które mamy – dodał ks. Kamil Chojnacki. Jeśli sytuacja się pogorszy, organizacja zwróci się do osób dobrej woli o wsparcie na utrzymanie ośrodków – dodał kapłan.

Z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy, 14 września obchodzony był Dzień Modlitw za Ukrainę. Jego celem było duchowe wsparcie dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców.

Źródło: oprac za radiowarszawa.com.pl. Zdjęcie – Caritas.

15 września 2022