News

TSUE. Przemoc domowa podstawą azylu

Kobiety, które padły ofiarą przemocy domowej w kraju pochodzenia, mogą uzyskać ochronę w UE. Tak zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W określonych okolicznościach kobiety mogą zostać uznane za uchodźców lub otrzymać ochronę uzupełniającą, jeśli doświadczyły przemocy fizycznej lub psychicznej ze względu na płeć – orzekli we wtorek (16.01.2023) sędziowie w Luksemburgu. Dotyczy to również przemocy domowej i seksualnej.

Tłem tej sprawy jest przypadek z Bułgarii, gdzie wniosek o azyl złożyła Kurdyjka z tureckim obywatelstwem. Kobieta uzasadniała, że rodzina zmusiła ją do małżeństwa z człowiekiem, który po ślubie zaczął ją bić i jej grozić. Wprawdzie wzięła z nim rozwód, ale teraz obawia się, że zostanie zabita, jeśli wróci do Turcji.

TSUE  musiał orzec, czy w takich przypadkach kobiety mogą zostać uznane za uchodźców lub uzyskać ochronę uzupełniającą. W takim wypadku każdy, kto jest prześladowany ze względu na „rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej”, może zostać uznany za uchodźcę. Ochrona uzupełniająca ma zastosowanie do osób, które nie zostały uznane za uchodźców, ale które przedstawią uzasadnione powody, dla których groziłaby im poważna krzywda, jak naruszenie praw człowieka, w przypadku powrotu do kraju pochodzenia.

Sąd jasno stwierdził, że przemoc wobec kobiet ze względu na ich płeć stanowi formę prześladowania. Ponadto, zgodnie z tą definicją, stanowią one grupę społeczną, a więc mogą zostać uznane za uchodźców. Mogą jednak również ubiegać się o ochronę uzupełniającą. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy grozi im śmierć za naruszenie norm religijnych lub kulturowych. Sędziowie w Bułgarii podejmą teraz decyzję w konkretnej sprawie. Muszą jednak wziąć pod uwagę orzecznictwo TSUE.

Źródło: dw.com. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

16 stycznia 2024