Niepełnosprawność

Tatry będą bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych

W ramach projektu „Obszar chroniony – obszar dostępny” Tatrzański Park Narodowy rozpoczął adaptacje terenu parku, a także dostosowanie bazy tak, by mogły korzystać z nich również osoby niepełnosprawne. Teraz kolejnym etapem jest zakup przystawek elektrycznych, które będą wspomagać jazdę wózków inwalidzkich dotychczas napędzanych siłą rąk. Ten sprzęt ułatwi pokonywanie górskich szlaków – m.in. do Morskiego Oka.

Od ubiegłego roku Tatrzański Park Narodowy – po otrzymaniu dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – rozpoczął prace nad zwiększeniem dostępności Tatr dla osób niepełnosprawnych. Na realizację programu TPN otrzymał 520 tys. zł, z czego ok. 75 procent środków zostanie przeznaczone na tzw. działania miękkie. To m.in. powiększenie oferty warsztatów, zajęć edukacyjnych dla osób z rożnymi niepełnosprawnościami m.in. niedosłyszących, głuchych, niewidomych, niedowidzących, i niepełnosprawnych ruchowo.

TPN zamierza jednak kupić urządzenia, które ułatwią obecność osób niepełnosprawnych na terenie parku. To właśnie w ramach niwelowania barier zostaną zakupione dwie elektryczne przystawki do wózka inwalidzkiego, które TPN będzie wypożyczał osobom niepełnosprawnym. Jest to przednie koło z kierownicą, wyposażone w baterię elektryczną.

– Taka dostawka pasuje do każdego typu wózka. Jej montaż jest banalnie prosty. To na pewno ułatwi poruszanie się po szlaku m.in. do Morskiego Oka czy Doliny Kościelskiej. Osoba niepełnosprawna nie będzie musiał używać siły własnych rąk czy być wspomagana przez inna osobę. Będzie mogła samodzielnie dojechać do celu – wyjaśnia Maria Król, koordynator projektu

Koszt jednej takiej przystawki to ok. 9 tys. zł.

W TPN będzie można również wypożyczyć specjalne wózki dla osób z porażeniem czterokończynowym. To tzw. Joëlette – specjalistyczny sprzęt, przystosowany do poruszania się w trudnych górskich warunkach. Wózek ma formę lektyki z jednym kołem z kubełkowym siedziskiem i czterema uchwytami dla dwóch osób pomagających.

TPN chce także poprawić niektóre szlaki – tam by było tam mniej przeszkód terenowych stanowiących barierę dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to m.in. szlaku do Doliny Strążyskiej. Gdy śnieg zejdzie, nawierzchnia oraz przepusty zostaną wygładzone, tak by można było poruszać się na wózku inwalidzkim. Na szlaku pojawią się m.in. specjalne ławo-stoły. Dodatkowo na szlaku pojawi się tablica tyflograficzna z makietą Giewontu, czyli napisana w języku Braille’a, oraz audio przewodnik. To będzie usprawnienie dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dodatkowo – w ramach projektu – w punkcie Informacji Turystycznej przy rondzie kuźnickim w Zakopanem osoby głuchonieme mogą skorzystać z pomocy mobilnego tłumacza języka migowego.

Źródło: oprac. za gazetakrakowska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

14 lutego 2023