Niepełnosprawność

Suwalszczyzna. Rowerowe szlaki Wigierskiego Parku Narodowego dostępne dla niepełnosprawnych

Turyści chętnie zwiedzają Suwalszczyznę na rowerze, a dużą popularnością cieszy się m.in. szlak rowerowy wokół jeziora Wigry. W 2022 r. podróżowało nim 18 tys. turystów – poinformowała Paulina Pajer-Giełażys z Wigierskiego Parku Narodowego. 

Więcej turystów – 21 tys. – było na tej trasie tylko w 2020 r. Dla porównania, w latach 2018-2029 było to ok. 12-13 tys. rowerzystów – wynika z danych parku oraz z zamontowanych na szlaku liczników turystów.

Zielony szlak „Wokół Wigier” im. Antoniego Patli ma 45,5 km. Drogi na trasie mają różne nawierzchnie: żwirową, asfaltową; czasem szlak biegnie przez wąskie ścieżki, nie brakuje stromych podjazdów, zjazdów, nierówności, wystających korzeni. Ze szlaku można obejrzeć największy zabytek Suwalszczyzny – położony na półwyspie Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach. Turyści mogą również podziwiać zatoki jeziora Wigry i innych akwenów, korzystać np. z wież widokowych.

Wigierski Park Narodowy ma własną wypożyczalnię rowerów, z której również korzystają turyści. Do dyspozycji jest 40 jednośladów.

– W szczycie sezonu bywa, że większość naszych rowerów jest wypożyczonych. Tegoroczną nowością jest doposażenie naszej wypożyczalni w sprzęt dedykowany osobom ze specjalnymi potrzebami: rowery elektryczne, wózki terenowe, przyczepki, elektryczny trójkołowy rower rehabilitacyjny i specjalną przystawkę elektryczną dla wózków inwalidzkich – poinformowała Paulina Pajer-Giełażys. 

Sprzęt zakupiono z dotacji UE w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”, realizowanego przez PFRON.

W 2022 r. w Podlaskiem było 1 tys. 85 km turystycznych szlaków rowerowych – o 20 km więcej niż rok wcześniej – poinformował Urząd Statystyczny w Białymstoku.

Źródło informacji i zdjęcia: bialystok.tvp.pl.

5 lipca 2023