Wykluczenie społeczne

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Pomoc osobom doświadczającym wykluczenia społecznego

Ekonomia społeczna tworzy warunki pomocy osobom doświadczającym wykluczenia społecznego ‒ osobom z niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności, dzieciom z trudnych środowisk, seniorom poprzez wyrównywanie szans, integrację zawodową i społeczną. Przykładem organizacji pozarządowej, realizującej idee ekonomii społecznej jest Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.

Już w 2007 roku, odpowiadając na potrzeby grupy osób najbardziej oddalonych od rynku pracy, stworzyło pierwszy i jedyny do tej pory Zakład Aktywności Zawodowej w Warszawie ‒ to Galeria Apteka Sztuki.

Budowali go społecznie członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze i partnerzy biznesowi. W wyjątkowym klimacie, 24 osoby zaliczone do najcięższych niepełnosprawności promują sztukę, prowadzą kawiarnię, współorganizują eventy.

Pierwsze doświadczenia posłużyły organizacji w uruchomieniu przedsiębiorstwa społecznego Kuchnia Czerwony Rower – lokalu na warszawskiej Pradze Północ. Pracują tu osoby z niepełnosprawnością i w kryzysie bezdomności ‒ zdobywają kwalifikacje zawodowe z szansą pracy na otwartym rynku.

Obecne działania Stowarzyszenia skupiają na rozwoju kolejnego przedsiębiorstwa społecznego – Centrum Pomocy Wzajemnej „Dom za Bramą”. Powstaje sklep charytatywny, zaplecze usług sprzątających, sala szkoleniowo-konferencyjna, gdzie będą się szkolić i zatrudnią kolejne osoby dotknięte wykluczeniem.

Pomoc wybitnych doradców, merytoryczne wsparcie mentora oraz grant finansowy Fundacji Valores znacząco zwiększa szansę na sukces prowadzonej inwestycji.

źródło: aleBank.pl

17 grudnia 2020