News, Wykluczenie cyfrowe

Sprzęt do zdalnej nauki. Smarfony od Oppo, komputery od Hakersów

Nauka zdalna na wielu spadła jak grom z jasnego nieba. To spowodowało, że nie każdy uczeń ma możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych, bo po prostu nie ma do tego odpowiedniego sprzętu. Sytuacja w Polsce (i na całym świecie) obnażyła wiele problemów, a jednym z nich jest wykluczenie cyfrowe spowodowane przez braki środków finansowych.

Dlatego też narodziła się inicjatywa ZdolniZdalni, którą zapoczątkowało Play wraz ze stowarzyszeniem Rotaract Polska. Powstała nawet specjalne grupa na Facebooku, gdzie można się zgłaszać i przekazywać sprzęt elektroniczny dla potrzebujących.

Oppo przekazuje smartfony dzieciom

Do akcji włączył się także producent telefonów Oppo przekazując smartfony dzieciom, które będą mogły je wykorzystywać do nauki. Firma oddała w ręce stowarzyszenia 50 urządzeń, które następnie zostaną przekazane potrzebującym. To nie pierwszy raz, kiedy Oppo włącza się do akcji pomocowych. Wcześniej firma przekazała 190 smartfonów na rzecz fundacji Polki Mogą Wszystko. Do akcji ZdolniZdalni może przyłączyć się każdy i można to zrobić w pełni anonimowo.

Hakersi przekazują 300 komputerów dla dzieci z domów dziecka

W związku z obowiązkowymi lekcjami online wielu podopiecznych domów dziecka straciło możliwość kontynuowania nauki przez brak sprzętu. Hakersi – społeczność tworzona przez Fundację Sarigato – organizuje akcję wyposażenia i przekazania komputerów do najbardziej potrzebujących dzieci w całej Polsce.

Hakersi mają już 300 komputerów stacjonarnych, myszek i klawiatur od State Street oraz monitory od Sabre. Potrzebują jeszcze dysków, słuchawek i kart sieciowych, aby pełen sprzęt mógł trafić do dzieci. Na ich zakup potrzeba ponad 100 000 zł – całą akcję można wesprzeć, wpłacając datek na zbiórce: https://zrzutka.pl/hakersi-przekazuja-sprzet

Fundacja Sarigato współpracuje z domydziecka.org, aby sprzęt trafił w pierwszej kolejności do placówek, w których sytuacja jest najtrudniejsza: średnio na kilkanaścioro dzieci przypadają dwa-trzy komputery. Są to przede wszystkim instytucje z mniejszych miejscowości, gdzie wykluczenie cyfrowe jest zdecydowanie większe i nie ma możliwości zwrócenia się do kogoś o wsparcie.

Hakersi to ogólnopolska społeczność, która na co dzień wspiera potrzebujące dzieci w usamodzielnianiu się, ucząc ich programowania i robotyki oraz pomagając w znalezieniu pierwszego zatrudnienia. Teraz łączą się, by dać im możliwość kontynuowania podstawowej nauki szkolnej.

źródło: Internet

6 maja 2020