Aktualia

Sosnowiec. Otwarto Centrum Pomocy Dzieciom – pierwszy ośrodek tego typu w woj. śląskim 

Stowarzyszenie Moc Wsparcia, we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, zainicjowało powstanie w Sosnowcu Centrum Pomocy Dzieciom. Centrum będzie oferować nieodpłatną pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. To ósmy taki ośrodek w kraju i pierwszy w województwie śląskim. 26 lutego oficjalnie otwarto Centrum.

Centra Pomocy Dzieciom powstają w Polsce od 2018 r. z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Trzy z nich (w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim) prowadzi sama FDDS, do zakładania kolejnych zachęca doświadczone w pracy na rzecz dzieci organizacje w całej Polsce. Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia przy ulicy Głównej 19 (budynek MDK Kazimierz).

Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu będzie działało według tych samych zasad i standardów, które sprawdziły się w innych tego typu placówkach w Polsce i na świecie. Pierwsze takie ośrodki (Child Advocacy Centres) przeznaczone dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem powstawały w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii, gdzie funkcjonują w oparciu o model Barnahus.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i inne organizacje współtworzące sieć Centrów Pomocy Dzieciom bardzo ściśle współpracują też między sobą – odbywają szkolenia i superwizje, wymieniają doświadczenia, wspólnie poszukują rozwiązań dla pojawiających się problemów, działają według tych samych standardów. To znacznie zwiększa ich skuteczność w niesieniu pomocy dzieciom.

Zadaniem, które stawiają sobie Centra, jest otoczenie interdyscyplinarną, profesjonalną pomocą dzieci pokrzywdzonych przestępstwem znęcania się lub wykorzystywania seksualnego wówczas, kiedy ten czyn został już zgłoszony, czyli dziecko będzie składało zeznania w procedowanej sprawie. Przesłuchanie to bardzo ważna czynność dla ustalenia sprawcy i okoliczności przestępstwa, ale na ogół też bardzo stresujące wydarzenie dla dziecka.

Dlatego Centra Pomocy Dzieciom prowadzą odpowiednio wyposażone i zaaranżowane przyjazne pokoje przesłuchań, które bezpłatnie udostępniają lokalnym sądom. W CPD w Sosnowcu taki pokój niebawem także powstanie. Składanie zeznań poza gmachem sądu, w przyjaznym budynku organizacji pozarządowej (do którego nie ma wstępu podejrzany) pozwala obniżyć poziom zdenerwowania dziecka i sprawia, że jego zeznania są obszerniejsze i mają większą wartość dowodową.

Źródło: oprac. za sosnowiecki.pl. Zdjęcie UM Sosnowiec.

27 lutego 2023