Seniorzy

Seniorzy na rynku pracy

Aktywność zawodowa seniorów była jednym z tematów drugiego dnia V Forum Wizja Rozwoju. Podczas sesji „Seniorzy na rynku pracy i uwarunkowania” sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed podkreślił, że ministerstwo dostrzega aktywność społeczną seniorów, którzy chcą dalej pracować.

– Jednym z takich rozwiązań, które teraz zastosowaliśmy, dotyczące Polskiego Ładu, jest rozwiązanie: jeżeli mija wiek emerytalny i mam możliwość pracy – oczywiście ważne są też kwestie zdrowotne, sytuacja rodzinna – to mogę nadal pozostać na rynku pracy, nie przechodząc na emeryturę. Skorzystajmy wtedy z rozwiązania pod nazwą “PIT zerowy dla seniora”, czyli w tym momencie pracując dalej, nie jest już pobierany podatek, czyli jest to ewidentny zysk dla każdego, kto pozostaje dłużej na rynku pracy – wyjaśnił wiceminister.

Podkreślił, że wiedza i doświadczenie pracowników w wieku senioralnym są nie do przecenienia. – Decyzję o przejściu na emeryturę pozostawiamy pracownikowi – powiedział.

Źródło: oprac. za polskieradio24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

23 czerwca 2022