News, Niepełnosprawność

Podlaskie. 1,6 mln zł od PFRON na przystosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych

1,6 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dostaną łącznie cztery samorządy w Podlaskiem na przystosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. We wtorek (21 czerwca) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że takie wsparcie i takie inwestycje, które pozwalają osobom z niepełnosprawnościami normalnie korzystać z różnych obiektów są ważne.

„Wszyscy ponad pewnymi podziałami, myślimy o osobach z niepełnosprawnościami, dbamy o to (…) żeby te osoby mogły się poruszać, mogły funkcjonować w naszym społeczeństwie bardzo szeroko i korzystać ze wszystkich atrakcji czy ze wszystkich instytucji w tym mieście czy w tym województwie. Wiemy, że jest jeszcze dużo do zrobienia” – powiedział na konferencji prasowej Artur Kosicki. Marszałek deklarował przy tym dalsze wspieranie takich działań.

Miasto Białystok dostało 650 tys. zł. Środki te wesprą rozpoczętą latem 2021 r. inwestycję w szkole specjalnej (podstawowej) nr 46. Otrzymane środki pozwolą stworzyć zaplecze rehabilitacyjne, z którego będą korzystać niepełnosprawne dzieci.

Również Łomża otrzymała ok. 650 tys. zł. Miasto przeznaczy te środki na trwającą budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5, na przystosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wartość całej inwestycji to ok. 5,5 mln zł. Miasto suka dofinansowania na to przedsięwzięcie, ma już także przyznane dofinansowania z kilku źródeł.

Starostwo kolneńskie przeznaczy otrzymane ponad 165 tys. zł na windę w liceum ogólnokształcącym w Kolnie.

Powiat sejneński otrzymał 150 tys. zł na wsparcie kończącej się budowy Środowiskowego Domu Samopomocy w Sejnach. Dzięki tej dotacji będzie można dokończyć tę inwestycję i oddać do użytku we wrześniu 2022 r. W placówce wsparcie dostanie ok. 40 osób z niepełnosprawnościami.

„Te działania są bardzo istotne z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tym inwestycjom, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z obiektów sportowych, uprawiać sport, będą mogły korzystać z edukacji czy też z domów kultury czy też innych ośrodków, z których powinny na co dzień korzystać” – podsumował marszałek Kosicki.

Źródło: oprac. za wnp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

23 czerwca 2022