News, Niepełnosprawność

Sądy mają być bardziej dostępne dla niepełnosprawnych

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by sądy był bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planuje doposażenie w tym zakresie 35 sądów w całym kraju i przeprowadzenie specjalnych szkoleń dla 3,5 tys. pracowników wymiaru sprawiedliwości. Ma być także opracowany dokument zawierający ujednolicone zasady i wytyczne dla pozostałych sądów.

Projekt „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Łącznie ma zostać na niego przeznaczonych prawie 35 mln zł, z czego nieco ponad 29 mln zł to środki unijne, ponad 5,5 mln – środki współfinansowania krajowego.

Głównym celem projektu jest wsparcie sądownictwa powszechnego w zakresie poprawy dostępności budynków oraz usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Przewidywane prace będą obejmować m.in. poszerzanie otworów wejściowych, budowę podjazdów, dostosowanie lub remonty pomieszczeń sanitarnych, adaptacje budynków pod kątem instalacji wind i innych urządzeń ułatwiających poruszanie się. Ponadto w ramach projektu będzie możliwy zakup m.in. sprzętu poprawiającego orientację przestrzenną, oznakowania poziome i pionowe pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych oraz przestrzeni zewnętrznej przed budynkami sądów, uchwyty i poręcze, windy oraz inne urządzenia umożliwiające pokonanie poziomych przeszkód, sprzęt ułatwiający kontakt z osobami słabosłyszącymi oraz niesłyszącymi w tym pętle indukcyjne stałe i przenośne, lupy, plany tyflograficzne budynków.

Na zakończenie tego etapu doposażenia każdego z wybranych sądów przeprowadzony zostanie ponownie audyt, tym razem końcowy. Celem będzie ocena czy i o ile zwiększył się stopień dostępności sądu biorącego udział w projekcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Projekt zakłada też szkolenia dla 3500 pracowników wymiaru sprawiedliwości: koordynatorów dostępności, kadry orzeczniczej czyli także sędziów oraz pracowników administracyjnych. Warsztaty mają być dwudniowe, prowadzone w grupach 10 osobowych, przez profesjonalnych trenerów z umiejętnościami i kompetencjami w zakresie nauczania przez doświadczenie. Uczestnicy mają mieć możliwość wczuwania się w sytuację osób z niepełnosprawnością, które przychodzą do sądu. W tym celu mają być wykorzystywane m.in. symulatory niepełnosprawności oraz urządzenia np.: wózki inwalidzkie aktywne dla dorosłych, chodziki, kule łokciowe z regulacją wysokości, kule łokciowe z amortyzatorem dla dorosłych, gogle symulacyjne wady wzroku, symulatory zaburzeń percepcji, symulatory starości, baloniki rehabilitacyjne, baloniki rehabilitacyjne przestawne, laski dla niewidomych, słuchawki bezprzewodowe z odtwarzaczem MP3 i czytnikiem kart SD.

Szkolenia dostępne będą również w formie e-learningu i zamieszczone na platformie szkoleniowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Takie rozwiązanie sprawi, że każdy pracownik będzie mógł w dowolnym terminie nabyć wiedzę z zakresu praw i potrzeb osób z niepełnosprawnością, co wpłynie na jakość jego pracy i komunikację z takimi osobami.

źródło: oprac. za Prawo.pl

7 lipca 2021