Video

Rusza kampania „Polska bez barier” zachęcająca osoby niepełnosprawne do podróżowania po kraju

Podróże – komu nie sprawiają one przyjemności? Pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości, poznać nową kulturę, smaki, ludzi. I chociaż w XXI wieku wydaje nam się, że mamy je dostępne na wyciągnięcie ręki, to wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy coś wpływa na ograniczenia. 

Bardzo często jest tak w przypadku osób niepełnosprawnych, dla których główną barierą w podróżowaniu są trudności organizacyjne. Polska Organizacja Turystyczna w kampanii „Polska bez barier” chce zwrócić uwagę na to, jak dokładnie sytuacja wygląda w Polsce i zachęcić osoby niepełnosprawne do aktywnego podróżowania po kraju.

Co wpływa na komfort podróży osób niepełnosprawnych?

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2019 roku główną barierą podróżowania w przypadku osób niepełnosprawnych są nie tylko trudności organizacyjne, ale również obawa przed samą podróżą, brak akceptacji społeczeństwa oraz brak ofert biur podróży dostosowanych do ich potrzeb. Zadajemy więc sobie pytanie, dlaczego wciąż tak niewiele robimy, aby każdy z nas mógł w pełni korzystać z wypoczynku, bez względu na swoją sprawność. W końcu nie chodzi o miejsca trudno dostępne, a o to, co jest zwyczajnie w zasięgu ręki, jak Morskie Oko w Tatrach, stadion piłkarski we Wrocławiu, molo w Sopocie czy Muzeum Solidarności w Gdańsku. To tylko kilka przykładów miejsc, do których osoby niepełnosprawne mogą dotrzeć bez problemu i w pełni korzystać z ich zasobów. Lista ta powinna być zdecydowanie dłuższa.

Niech się niesie! O projekcie „Polska bez barier”

Polska Organizacja Turystyczna widzi realną potrzebę zwiększania świadomości zarówno osób z niepełnosprawnościami na temat bogatej oferty miejsc w Polsce, ale również uświadamiania osób w pełni sprawnych, których niewielki gest może znaczyć wszystko. Odpowiednia droga na szlaku dla wózka inwalidzkiego, specjalny podjazd przy wejściu do muzeum, toaleta dla osoby niepełnosprawnej na plaży. Łukasz Haćman, autor bloga „nie PEŁNOSPRAWNY turysta” podkreśla, że jego miejsce, to gdańskie plaże. Siła natury, szum fal to najlepsze miejsce, żeby nadrobić towarzyskie zaległości. To tak niewiele, a jednak!

Z tych powodów w projekcie „Polska bez barier” udział biorą osoby, które pokazują, że można wszystko! Magda Orłoś, autorka bloga kulinarnego „Gotowanie w ciemno” mówi: Moje miejsce jest wszędzie tam, gdzie są fascynujące zapachy i smaki. Tam spełniają się moje kulinarne marzenia. A nowe przepisy uwielbiam wymyślać nad wodą.

Czym jest turystyka dla osób niepełnosprawnych?

To nie tylko forma relaksu i odpoczynku, ale również rehabilitacji, integracji społecznej, możliwości zmiany środowiska oraz cieszenia się życiem.

Aby zmienić czyjeś życie, wystarczy chwila. Tą chwilą może być przeprowadzanie kolejnych działań promujących turystykę wśród osób z niepełnosprawnościami. Pokazywanie im, że niemożliwe nie istnieje. W końcu świat nie zamknął się dla nich, a czeka właśnie na nich. Docierając do tych, którzy nawet już nie marzą o podróżach, możemy na nowo rozbudzić w nich pasję, chęć do osiągania nowych celów i odhaczania na swojej liście kolejnych punktów. Ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach – podkreśla Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Celem kampanii „Polska bez barier” realizowanej przez Polską Organizację Turystyczną jest nie tylko pokazanie, że w Polsce istnieje wiele ciekawych miejsc dostępnych również dla osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim zachęcenie ich do korzystania z oferty turystycznej całego kraju.

Materiał prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej (tekst i zdjęcia}

17 listopada 2022