Przemoc domowa

Rok „natychmiastowej” izolacji. Ponad 3200 decyzji policjantów i żandarmów

Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w czasie działania tzw. ustawy antyprzemocowej, która wprowadziła natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się do niego, policjanci i żandarmi wojskowi interweniowali w ten sposób w ponad 3200 przypadkach. 

Najczęściej – 96,4 proc. – środki stosowane były wobec mężczyzn. A do sądów wpłynęły zaledwie 63 zażalenia na takie decyzje, tylko dwa uwzględniono.

W Polsce działa 336 ośrodków wspierających poszkodowanych. Można uzyskać tam m.in. pomoc psychologiczną i prawną dzięki środkom przekazywanym na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości. Od wejścia w życie ustawy do 31 października br. do tych miejsc zgłosiło się niemal 9 tys. osób dotkniętych przemocą domową. 7015 z nich to kobiety.

Wkrótce w rękach policjantów będzie więcej narzędzi. Jest przygotowany projekt nowelizacji ustawy antyprzemocowej. Zgodnie z nią policjant i żandarm, będą mogli nie tylko nakazać sprawcy przemocy domowej natychmiastowe opuszczenie mieszkania, ale także zakazać mu zbliżania się i kontaktowania z osobami, które krzywdził. Możliwe będzie też zakazanie mu, przykładowo, wchodzenia do szkoły czy miejsca pracy, w których przebywają.

Dane na temat przemocy domowej przedstawił we wtorek – 30 listopada, wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Podkreślił jednocześnie, że nowe przepisy działają skutecznie i sprawiają, że sprawcy przemocy domowej są natychmiast izolowani od swych ofiar, a Polska może się pochwalić najwyższymi standardami ochrony osób pokrzywdzonych.

Źródło: oprac za prawo.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

30 listopada 2021