Więzienie

Radom. Osadzeni uczą się empatii do zwierząt

Osadzeni z Aresztu Śledczego w Radomiu zbudują 200 budek lęgowych dla ptaków. To efekt umowy o współpracy podpisanej pomiędzy ministerstwem sprawiedliwości a środowiska. Praca przy drewnianych domkach ma nauczyć skazanych empatii do zwierząt.

W Areszcie Śledczym w Radomiu przebywa około tysiąca osadzonych. Za więziennymi murami czasu jest dużo, a bezczynność nie sprzyja resocjalizacji. Stąd pomysł by zaangażować więźniów w pomoc przyrodzie. Własnoręcznie wykonają budki lęgowe dla ptaków. – Praca jest najlepszym środkiem resocjalizacji, tak naprawdę uczy systematyczności, staranności, dbałości o powierzone mienie – powiedział  sierż. Michał Słowiński, rzecznik Aresztu Śledczego w Radomiu.

Projekt to część programu „Praca dla więźniów”, przygotowanego przez Lasy Państwowe i Okręgową Służbę więzienną. Leśnicy zadbali o materiały do tworzenia budek i przeprowadzili warsztaty. – Po pierwszym szkoleniu osadzenia bardzo byli zadowoleni, że mogą zrobić coś dla przyrody. Budka lęgowa to jest miejsce, gdzie ptaki zakładają gniazda. Im więcej ptaków jest w lesie, tym las jest zdrowszy, bo odżywiają się owadami, które zjadają igły i liście z drzew – poinformował Hubert Ogar, specjalista służby leśnej, Nadleśnictwo Radom.

Pierwsze budki trafią do lasów regionu radomskiego jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego. W planach są już kolejne wspólne działania, na przykład sprzątanie terenów zielonych, sadzenie drzew czy budowa karmników.

Źródło: oprac. za warszawa.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

 

15 lutego 2022