Wykluczenie społeczne

Gdynia. Z “Pracownią” łatwiej o pracę

Gdyński System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej „Pracownia” powstał po to, aby wspierać mieszkańców Gdyni, zagrożonych wykluczeniem zawodowym i ubóstwem. Program oferuje szereg form wsparcia, dostosowanych do rozmaitych potrzeb. Do tej pory skorzystało z niego blisko pół tysiąca osób!

Stworzenie tego narzędzia wsparcia podyktowane było szerokim spojrzeniem na bariery, na jakie mogą natrafić osoby borykające się z problemami na rynku pracy. Projekt realizowany jest w partnerstwie sektora samorządowego i pozarządowego od grudnia 2016, a rekrutacja jest ciągła i trwać będzie do wiosny 2023.

Współpraca z partnerami projektu pozwoliła na rozszerzenie oferty pomocowej na różne grupy odbiorców i zaoferowanie czterech ścieżek wsparcia: aktywności obywatelskiej i włączenia społecznego, wsparcia społeczno-zawodowego, wsparcia dla osób z niepełnosprawnością oraz integracji społecznej. Dzięki wsparciu partnerów projektu, którego liderem z ramienia Miasta Gdyni jest Laboratorium Innowacji Społecznych: Fundacji Gospodarczej, Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, a także Powiatowemu Urzędowi Pracy w Gdyni, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej i Bankowi Żywności, do końca 2021 roku z projektu skorzystały 493 osoby.

– Dzięki kooperacji pomiędzy naszymi partnerami możemy świadczyć usługi mieszkańcom o różnorodnych potrzebach. Pomoc w znalezieniu zatrudnienia znajdują tutaj więc zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i te potrzebujące profesjonalnego doradztwa w podniesieniu kompetencji niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy – wyjaśnia Beata Prusak, koordynatorka projektu z Laboratorium Innowacji Społecznych. – Do końca grudnia 2021 roku wsparciem projektowym objęliśmy 105 osób z niepełnosprawnością, znacznie więcej, niż na początku zakładano. Warto również podkreślić, że 42 osoby podjęły już zatrudnienie. To bardzo dobre wyniki, które pokazują, że nasze działania przynoszą realne korzyści.

Uczestnictwo w PRACOWNI przez cały okres trwania projektu jest  bezpłatne, w każdej chwili można złożyć dokumenty rekrutacyjne. Dane dotyczące uczestników projektu pokazują, że każda z oferowanych form wsparcia cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Do końca 2021 roku ze ścieżki wsparcia oferowanej przez Fundację Gospodarczą skorzystały 183 osoby, ze ścieżki Towarzystwa Brata Alberta 211, a Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oferowało wsparcie 99 osobom.

„Pracownia” to nie tylko wsparcie dla uczestników projektu. To również szansa dla pracodawców, którzy mogą zyskać wyszkolonego i kompletnego pracownika.

Rekrutacja do Gdyńskiego Systemu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej PRACOWNIA jest ciągła, a udział w całym projekcie – bezpłatny. Chętne osoby są zapraszane na spotkania rekrutacyjne, podczas których przedstawiają swoje potrzeby. Takie spotkanie to także okazja do tego, by lepiej poznać kandydatów, ich oczekiwania, zainteresowania i dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Koordynatorzy projektu traktują uczestników bardzo indywidualnie. Każdy z uczestników może również liczyć na skrojoną „pod siebie” ścieżkę pomocową.

Formy wsparcia obejmują m.in. udział w warsztatach zawodowych i praktyki w gdyńskich firmach, doradztwo socjalne i wsparcie psychologiczne, a także doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Oferta przewiduje też udział w warsztatach tematycznych oraz stypendia. Osoby niepełnosprawne mogą natomiast wziąć udział w spotkaniach z rehabilitantami oraz specjalistami ds. potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki pozyskanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 dofinansowaniu. Całkowita wartość projektu to 9,2 mln zł, z czego 7,8 mln to właśnie dofinansowanie. Uczestnictwo w „Pracowni” jest bezpłatne, w każdej chwili można złożyć dokumenty rekrutacyjne.

Źródło: oprac. za gdynia.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

15 lutego 2022