Przemoc domowa

Przemoc domowa w statystykach policyjnych

Choć dom powinien pozostawać dla każdego azylem, miejscem, gdzie doświadcza się poczucia bezpieczeństwa, miłości, akceptacji, to niestety nie zawsze tak bywa. Policyjne statystyki potwierdzają, że dla dziesiątek tysięcy osób w Polsce, dom jawi się środowiskiem opresywnym. 

W 2021 roku, jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, dla blisko 80 tys. osób „istniało podejrzenie, że są dotknięte przemocą” domową. W przeważającej części na przemoc we własnym domu narażone są głównie dzieci i kobiety, z policyjnych statystyk wynika jednak, że sporą grupę ofiar stanowią również mężczyźni (w 2021 roku 9,5 tysiąca – przy 55 tysiącach kobiet i ponad 11 tys. nieletnich).

Dane te jednak mogą nie w pełni obrazować skalę zjawiska.

[…] liczby dotyczą działań podjętych w procedurze „Niebieskie Karty” wyłącznie przez Policję (bez danych z działalności innych, upoważnionych do zwalczania przemocy domowej, podmiotów pozapolicyjnych) – wyjaśniono na stronie internetowej statystyka.policja.pl.

Przy czym nie chodzi wyłącznie o przemoc fizyczną.

W 2021 r. odnotowano 50 002 przypadki przemocy fizycznej, 70 611 psychicznej, 1 048 seksualnej, 1 548 ekonomicznej oraz 18 200 przypadki innego rodzaju przemocy – można przeczytać w materiale Komendy Głównej Policji pn.: Informacja dotycząca realizacji przez Policję procedury „Niebieskie Karty” w 2021 r.

Najczęściej zatem ofiary doświadczały w domach przemocy psychicznej.

Biorąc pod uwagę liczbę wypełnionych w 2021 roku formularzy „Niebieska Karta” wszczynających procedurę dotyczącą przemocy domowej, najwięcej ich sporządzono w KWP we Wrocławiu – blisko 5,9 tys.). Średnia liczba wypełnionych przez policję formularzy w 2021 r. w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców na terenie Polski – to 175.

Najmniejszy udział osób zatrzymanych, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, do ogółu osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie w 2021 r., odnotowano na terenie działania KWP w: Kielcach (13,04 proc.), Poznaniu (15,22 proc.) oraz Katowicach (17,55 proc.)  – czytamy we wspomnianym już materiale KGP. 

Warto też zwrócić uwagę, że w większości tego typu zdarzeń sprawcy są pod wpływem alkoholu.

Źródło: oprac. za poznan.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

28 września 2022