News, Przemoc domowa

Protesty przeciwko zapowiedzi rządu o wycofaniu się konwencji stambulskiej

W piątek (24 lipca br.) w wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko zapowiedzi rządu o wycofaniu się z ratyfikowanej przez nasz kraj w 2015 roku konwencji stambulskiej. Ma ona zapobiegać między innymi przemocy domowej.

Konwencja stambulska w Polsce od początku wywoływała kontrowersje. Jej przeciwnicy przytaczają argumenty o domniemanej niezgodności z konstytucją i twierdzą, że konwencja stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny.

Wypowiedzenie podpisanej w 2012 i ratyfikowanej w 2015 roku konwencji poparła miedzy innymi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Minister rodziny i pracy Marlena Maląg potwierdziła, że trwają analizy w tej sprawie. Za utrzymaniem konwencji są między innymi Lewica i Koalicja Obywatelska.

W najbliższy poniedziałek na katowickim rynku odbędzie się maraton czytania konwencji stambulskiej. Organizują go środowiska kobiece, które ubiegają się o powołanie w stolicy Górnego Śląska Rady Kobiet Miasta Katowice.

Konwencja stambulska – co to jest?

Konwencja stambulska była pierwszym wiążącym instrumentem międzynarodowym w Europie, który odnosi się do przemocy wobec kobiet i który pozwala Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim na rozwijanie mechanizmów zapobiegania, ścigania i eliminowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz przemocy domowej.

Przemoc wobec kobiet, w tym przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna, gwałt, stalking, okaleczanie żeńskich organów płciowych, zmuszanie do małżeństwa, aborcji i sterylizacji, jest w niej uznana za przestępstwo. Konwencja zwiększa kompetencje policji i daje jej prawo do usunięcia sprawcy przemocy domowej z domu lub mieszkania.

źródło: TVN24

24 lipca 2020