Niepełnosprawność

Prawie 100 mln złotych na dostosowanie dla szpitali

Szpital może otrzymać nawet 2 mln złotych na dostosowywanie do standardów dostępności. Właśnie ruszyła druga tura składania wniosków o granty dla szpitali, w ramach projektu Dostępność Plus dla zdrowia.

Otwarty nabór wniosków

O granty, w tej turze naboru, mogą ubiegać się:

  • szpitale I i II stopnia (budżet: 29,4 mln złotych),
  • szpitale III stopnia, ogólnopolskie, onkologiczne, pulmonologiczne lub pediatryczne (budżet: 68,6 mln złotych).

Wnioskodawcy, żeby móc starać się o środki z konkursu, muszą posiadać aktualną umowę z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w Systemie Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej czyli sieci szpitali. Wnioski, tak samo jak w poprzedniej turze, należy składać przez Platformę Obsługi Projektów Innowacyjnych Ministra Zdrowia.

Maksymalna wartość grantu w II turze wynosi 2 mln złotych, natomiast minimalna – 500 tys. złotych. Limity wydatków należących do cross-financingu zostały utrzymane na poziomie 40 proc. oraz 70 proc. na zakup środków trwałych oraz cross-financingu. Wnioskodawcy nie muszą wnosić wkładu własnego.

Nabór wniosków ma charakter otwarty. Można je składać do wyczerpania alokacji, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2022 roku. Z kolei na realizację grantów szpitale będą miały czas do końca sierpnia 2023 roku.

Ocena wniosków składa się z III etapów: 

  • oceny spełniania warunków wstępnych,
  • audytu wstępnego u wnioskodawcy,
  • oceny ostatecznej, opartej o wyniki audytu. 

Wnioskodawcy przed złożeniem wniosku mogą skorzystać z konsultacji, organizowanych codziennie od 28 marca do 1 kwietnia oraz 4 kwietnia 2022. Podczas spotkań przedstawiane będą najważniejsze informacje dotyczące naboru, sposobu i etapów oceny wniosków, kwestii finansowych i zamówień.

Program Dostępność Plus dla zdrowia

Program Dostępność Plus dla zdrowia stanowi część rządowego Programu Dostępność Plus. Jest on finansowany z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych. Granty, które w ramach niego pozyskują placówki POZ oraz szpitale, przeznaczone są na poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Dzięki uzyskanym środkom placówki mogą m.in. doposażyć się w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy), ale także organizować szkolenia, dostosowywać strony internetowe czy zapewnić swobodne poruszanie się po obiekcie osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Ministerstwo zakłada, że w ramach programu Dostępność Plus wsparcie otrzyma 250 placówek podstawowej opieki zdrowotnej oraz 50 szpitali w całej Polsce.

Źródło: oprac. za politykazdrowotna.com. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

29 marca 2022