Uchodźcy z Ukrainy

Toruń. Od dwóch lat pomagają niepełnosprawnym Ukraińcom

Dawny Szpital Psychiatryczny w Toruniu służy osobom niepełnosprawnym z Ukrainy. Obecnie przebywa tam 56 podopiecznych, ewakuowanych z domu opieki w obwodzie Chmielnickim. Przy ul. Skłodowskiej-Curie mają zagwarantowaną kompleksową opiekę, terapię i rehabilitację. 

Kiedy obwód Chmielnicki został zaatakowany, to w Toruniu, w marcu 2022, znaleźli drugi dom. Od tamtej pory 56 osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy, każdego dnia, przy ul. Curie-Skłodowskiej otrzymuje kompleksową opiekę, możliwość terapii i rehabilitacji.

Pacjenci mają od dziewięciu do 35 lat. To osoby z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. By mogły się rozwijać, niezbędne było zakupienie specjalistycznego sprzętu, służącego do integracji sensorycznej, ćwiczeń równowagi, czy mięśni postularnych.

Z czasem nowe oblicze ma zyskać również drugi z obiektów, przy ul. Curie-Skłodowskiej, niezbędne zgody na realizację inwestycji już są.

Tam chcemy utworzyć takie regionalne centrum rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Jeżeli osoby, które tutaj przebywają, będą tu nadal, na pewno tam zostaną przeniesione – zapewnia Adam Szponka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu.

Remont budynku ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Źródło: oprac. za bydgoszcz.typ.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

10 stycznia 2024