Imigranci, News

„Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”. Raport EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej UW

Czy sytuacja pandemiczna przyczyniła się do obniżenia zainteresowania pracowników ze Wschodu podjęciem pracy w Polsce? Na to oraz inne pytania odpowiedzieli autorzy raportu dotyczącego pracowników zagranicznych w Polsce w dobie pandemii.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, przygotowanego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej UW, zdecydowana większość, bo aż 79 proc. cudzoziemców przebywających w Polsce w celach zarobkowych, zamierza polecić pracę w naszym kraju swoim bliskim. Dla porównania, jedynie 2,5 proc. respondentów odpowiedziało, że na pewno nie poleci Polski członkom rodziny ani znajomym.

Co więcej, aż dziewięciu na dziesięciu obcokrajowców deklaruje swoje zadowolenie z pobytu nad Wisłą – czy to czasowego, czy na stałe.

Imigracja zarobkowa do Polski: Kto przyjeżdża?

Zdecydowanie największą grupę imigrantów zarobkowych, stanowią – co nie jest zaskoczeniem – Ukraińcy (aż 89,7 proc. wszystkich cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce). Drugie miejsce zajmują Białorusini z wynikiem 3,8 proc. Trzecią największą grupą są Mołdawianie (3,4 proc.), a czwartą – Gruzini (2 proc.). Imigranci z pozostałych krajów stanowią jedynie 1,1 proc.

Według raportu struktura płci wśród imigrantów zarobkowych w Polsce jest wyrównana, z niewielką przewagą kobiet (54 proc.) w stosunku do mężczyzn (46 proc.).

Do Polski przybywają głównie osoby młode. Największą grupę stanowią imigranci w wieku 26-35 lat (29,7 proc.) i 36-45 lat (29,2 proc.). Najmłodsi imigranci zarobkowi, czyli osoby w wieku 18-25 lat, stanowią 21,5 proc., a osoby w średnim wieku – 45-55 lat – to 16,7 proc. wszystkich zagranicznych pracowników w Polsce. Spośród imigrantów ekonomicznych jedynie 2,9 proc. to osoby powyżej 55 r.ż.

Migracja w czasach zarazy: Jak pandemia wpłynęła na zainteresowanie pracą w Polsce?

W czasie pandemii koronawirusa cudzoziemcy przebywający w Polsce zetknęli się z podobnymi problemami, co inni pracownicy. 39 proc. respondentów przyznaje, że sytuacja wywołana pandemią zmusiła ich do zmiany pracy, a w większości także do zmiany branży (32 proc.).

Mimo trudnej sytuacji imigracja do Polski nie zatrzymała się. Nasz kraj pozostaje atrakcyjnym miejscem dla imigrantów ekonomicznych. a sytuacja pandemiczna przyczyniła się do obniżenia zainteresowania pracowników podjęciem zajęcia w innym kraju niż Polska. Według danych zebranych w raporcie jeszcze przed wybuchem pandemii chęć pracy w innym kraju wyrażało 31 proc. ankietowanych. Obecnie jest to już tylko 19 proc.

Wysoka jest również satysfakcja cudzoziemców z pobytu w Polsce. Aż 92 proc. zagranicznych pracowników, którzy pozostali w Polsce na czas pandemii deklaruje, że nie żałuje tej decyzji. Podobnie uważa większość (aż 89 proc.) spośród tych ankietowanych, którzy przyjechali do Polski już w czasie pandemii, choć 29 proc. badanych przyznaje, że był to ich pierwszy przyjazd do naszego kraju.

Dokąd chcą wyjeżdżać imigranci ekonomiczni?

Jakie kraje przodują w zainteresowaniu imigrantów ze wschodu? Największą popularnością cieszą się Niemcy, w których chciałoby pracować aż 58,5 proc. respondentów. Drugie miejsce zajmuje Polska z wynikiem gorszym jedynie o 1,5 pkt. proc. od naszego zachodniego sąsiada.

Ponad dwukrotnie mniejsze jest zainteresowanie Czechami jako kierunkiem imigracji – kraj ten znalazł się na trzecim miejscu z wynikiem 28 proc. Odpowiednio czwarte i piąte miejsce w zestawieniu przypadło Norwegii oraz najbardziej odległemu wśród wymienionych – Stanom Zjednoczonym.

Perspektywy na najbliższą przyszłość

O ile nie nastąpi kolejna blokada kraju w Polsce lub na Ukrainie, gdzie obserwujemy wzrost liczby zakażeń koronawirusem, to powinniśmy być świadkami dalszego napływu pracowników ze Wschodu na polskim rynku.

Tendencja ta zostanie wywołana rosnącym zapotrzebowaniem na zagranicznych pracowników w Polsce w najbliższych miesiącach, m.in. w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

źródło: Euroactiv.pl

8 października 2020