Niepełnosprawność, Video

Poznańscy naukowcy opracowali rewolucyjną metodę produkcji protez

Naukowcy z Poznania opracowali prototypowy system AutoMedPrint, który ma pozwolić na przygotowanie ortezy lub protezy w kilkanaście godzin. Wszystko dzięki technologii skanowania oraz druku 3D.

Opracowana na Politechnice Poznańskiej nowatorska technika – jeśli wejdzie do użycia – ma sprawdzić się przede wszystkim w przypadku dzieci i może pozwolić na obniżenie kosztu protezy z kilkudziesięciu tysięcy złotych to kilkuset złotych. Polega ona na wykorzystaniu skanowania 3D do przygotowania specjalistycznego modelu cyfrowego, co ma zastąpić dokładne ręczne pomiary realizowane przez wyspecjalizowanego inżyniera. Do obsługi przygotowanego przez zespół badawczy pod przewodnictwem dr hab. inż. Filipa Górskiego stanowiska wystarczy jedynie krótkie przeszkolenie, więc system może być obsługiwany przez typowy personel medyczny.

Obecnie prototyp może przygotować ortezę nadgarstka, ortezę stawu skokowego, kosmetyczną protezę ręki oraz mechaniczną protezę ręki. W ciągu czterech lat badań udało się w ten sposób pomóc około 50 pacjentom. Osoby, które chciałyby wziąć udział w kolejnych badaniach, mogą się zgłosić poprzez specjalny formularz dostępny na stronie: automedprint.put.poznan.pl.

Źródło: oprac. za reha-news.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

2 lutego 2022