Niepełnosprawność

Gmina Przeworsk. Pierwsze mieszkanie chronione czeka na chętnych

W gminie Przeworsk kończą się prace wykończeniowe przy pierwszym mieszkaniu chronionym. To ważna inwestycja, która pozwoli usamodzielnić się podopiecznym pomocy społecznej albo wspomoże rodzinę w potrzebie. Pieniądze na utworzenie mieszkania gmina zdobyła z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zabytkowy, ale zniszczony dom z lat dwudziestych ubiegłego wieku, zyskał nowe życie. Teraz będzie służył, jako lokum dla osób w trudnej sytuacji.

Agnieszka Bukowa-Jedynak, kierownik inwestycji – Jest to budynek drewniany o powierzchni niewiele ponad 50 metrów kwadratowych, jest to pokój, kuchnia, łazienka i niewielki korytarzyk. Umieszczony jest na czteroarowej działce. Przeprowadziliśmy gruntowny remont tego obiektu. Łącznie z tym, że były nowe fundamenty pod ten budynek.

Dom w Rozborzu wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków, dlatego podczas remontu odtworzono jego pierwotny wygląd, między innymi stolarkę okienną. Gmina Przeworsk mogła stworzyć w nim mieszkanie chronione dzięki programowi bezzwrotnego wsparcia budownictwa i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Daniel Krawiec, wójt Gminy Przeworsk – Pozyskaliśmy kwotę ponad 350 tysięcy, reszta oczywiście około 70 tysięcy złotych – wkład własny. Udało się nam odtworzyć taki zabytkowy domek w pięknej lokalizacji. Myślę, że na pewno, o ile znajdą się takie osoby, będzie im służył.

Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej, z której mogą skorzystać konkretne grupy osób. Dla kogo? Mówi o tym Dorota Szczepańska-Motta, pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Dla osób pełnoletnich, które ze względu na wiek, niepełnosprawność, długotrwałą chorobę wymagają wsparcia w takim codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają wsparcia tak jak w usługach do domu pomocy społecznej.

Na Podkarpaciu w ramach programu „Za życiem” powstały 4 mieszkania chronione, a z innych programów funkcjonują placówki między innymi w powiecie bieszczadzkim, leskim, mieleckim i jarosławskim. Osiemnaście takich lokali jest prowadzonych przez gminy, najwięcej, bo osiem w Tarnobrzegu.

Źródło: oprac, za rzeszow,tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock. 

2 lutego 2022