News, Wykluczenie cyfrowe

Pandemia przyspieszyła informatyzację medycyny

Pandemia jaskrawo uwidoczniała korzyści płynące z telemedycyny. W środowisku panuje przekonanie, że bez telekonsultacji, e- recepty, e-skierowania nasza służba zdrowia nie dałaby sobie rady.

Pandemia pomogła wielu pacjentom przełamać opór przed cyfrowymi rozwiązaniami w medycynie. Jednak nowe technologie, dzięki którym udawało się w trakcie lockdownu sprawować opiekę zdrowotną, okazały się barierą dla wykluczonych cyfrowo. Dlatego potrzebne są rozwiązania, które przybliżą je pacjentom systemowo, zwłaszcza tym, którzy na własną rękę nie są w stanie tego zrobić.

W tym celu uruchomiono projekt edukacyjny kierowany do osób starszych, których wykluczenie cyfrowe dotyka w największym stopniu. Miedzy innymi w dziennych domach opieki pensjonariusze uczą się, jak korzystać ze smartfona i jak zdobyć informacje dzięki nowym technologiom.

Część środowiska medycznego obawiała się szybkiego wdrażania rozwiązań informatycznych. Dziś jednak medycy nie wyobrażają sobie pracy bez e-recepty czy teleporad.

***

O telemedycynie i nowoczesnych rozwiązaniach na rzecz jakości relacji i skuteczności leczenia rozmawiali lekarze, klinicyści, Rzecznik Praw Pacjenta, przedstawiciele organizacji pacjenckich, NFZ oraz branży IT podczas niedawnego Kongresu Patient Empowerment zorganizowanego przez fundację Instytut Komunikacji Zdrowotnej w Warszawie.

źródło: medexpress.pl

18 lipca 2020