Niepełnosprawność

Od 1 lipca br. zmiana przepisów dotyczących kart parkingowych dla niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w związku z trwającą od marca 2020 r. epidemią koronawirusa postanowiło ułatwić życie osobom starającym się o karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. 23 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. Nowe przepisy wejdą w życie po 7 dniach od publikacji, czyli 1 lipca. 

Najważniejsza nowość została zapisana w par. 18: „Do upływu 90. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, wywołanego wirusem SARS-CoV-2, wniosek o wydanie karty parkingowej osobie niepełnosprawnej lub osobie upoważnionej do reprezentowania placówki może zostać złożony z wyłączeniem obowiązku jej osobistego stawiennictwa”.

Formalności będzie mogła załatwić osoba wyznaczona przez starającego się o kartę. Sprawę sfinalizować będzie można również za pośrednictwem poczty. Osoby korzystające z tej możliwości nie będą musiały podpisywać wniosku o wydanie karty w obecności przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Nie będą też musiały przedstawiać oryginału prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności. Zamiast tego do wniosku trzeba będzie dołączyć kopię tego dokumentu. Podczas podpisywania wniosku nie trzeba będzie również dawać do wglądu dowodu rejestracyjnego pojazdu. Tu również wystarczy kopia.

Rozporządzenie określa również wzór wniosku o wydanie karty w nowym trybie. Będzie tak można uzyskać kartę od 1 lipca do upływu 90. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii koronawirusa.

System czekają jeszcze inne zmiany. Zgodnie z zapowiedzią rządu, niebawem ma zostać zaprezentowany nowy, trudniejszy do podrobienia wzór karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. W 2022 r. mają zaś ruszyć prace nad wprowadzeniem danych o posiadaczach kart i powiązanych z nimi samochodach do rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ma to pomóc w walce z nieuprawnionym korzystaniem z „kopert”.

źródło: autokult

25 czerwca 2021