News, Uzależnienia

Objawy uzależnienia. Po czym poznać narkomana?

Uzależnienie od narkotyków zaczyna się zawsze od niewinnego eksperymentu – inicjacji, chęci spróbowania czegoś nowego, zażycia środka pod presją rówieśników. Powodów do sięgnięcia po używki jest wiele, ale nie trudno zauważyć że narkomania jest dziś jedną z trudniejszych chorób cywilizacyjnych i walka z nią wcale nie należy do najłatwiejszych.

Uzależnienie narkomana wpływa nie tylko na niego samego, ale i jego najbliższe otoczenie. Jakie są objawy uzależnienia?

Objawy tego, że osoba z bliskiego otoczenia jest uzależniona od narkotyków mogą różnić się w zależności od jej indywidualnych predyspozycji, czasu od jakiego przyjmuje substancję, a także samej substancji, od której się uzależniła. Najczęstsze objawy poważnego uzależnienia to zmiany w wyglądzie fizycznym i wyraźne zaniedbanie swojej osoby, zaczerwienione twardówki, poszerzone lub nadmiernie zwężone źrenice, nadpobudliwość lub flegmatyczność, gorszy nastrój, spadek masy ciała, ogólne wyniszczenie organizmu, obniżona odporność, a także wybuchy agresji, paranoje, apatia, depresja.

Aby mieć pewność, czy osoba z bliskiego otoczenia jest uzależniona od narkotyków należy dokładnie obserwować jej zachowania i ich zmianę na przestrzeni czasu. Wiele z wymienionych wyżej objawów może mieć związek z chorobami somatycznymi, a w przypadku zmian psychicznych z ciągłą ekspozycją na stres, nerwicami czy innymi zaburzeniami.

Jeśli jednak wiele z wymienionych zaburzeń pojawia się jednocześnie, rozwija na przestrzeni czasu i idzie w parze z ogólnym pogorszeniem się kontaktów z osobą uzależnioną, wyraźnym zaniedbaniem przez nią własnego życia i możliwymi problemami z prawem, to wyraźny sygnał by szukać pomocy specjalistów.

źródło: Internet

16 czerwca 2020