News, Niepełnosprawność

Stwardnienie rozsiane. Nawet 60 proc. chorych pracuje

Stwardnienie rozsiane (SM) to okrutna choroba atakująca układ nerwowy i często prowadząca do niepełnosprawności. Jej przyczyna nie została do końca poznana. Z SM zmaga się blisko 2,5 mln osób na świecie, natomiast w Polsce ok. 45 tysięcy. Choroba diagnozowana jest zwykle u osób między 20. a 40. rokiem życia.

SM nie musi wykluczać z aktywnego życia społecznego czy zawodowego. Dowodzą tego polscy pacjenci, którzy stali się jedną z najbardziej aktywnych zawodowo i społecznie grup na tle 30 europejskich państw przedstawionych w Indeksie Stwardnienia Rozsianego FutureProofing Healthcare 2019. Indeks wskazuje również na obszary, w których konieczna jest poprawa.

Na 30 analizowanych państw w Europie, Polska uplasowała się w pierwszej dziesiątce pod względem udziału młodych pacjentów w edukacji, aktywności zawodowej chorych na SM oraz korzystających z elastycznych warunków pracy. To ogromy krok do przodu.

Wykazano, że ok. 60 proc. chorych na SM pracuje, a absencja z tytułu SM spadła. Jednocześnie zmniejszają się koszty pośrednie utraty produktywności chorych na stwardnienie rozsiane. Należy oczekiwać, że wraz z poprawą dostępności i skuteczności opieki, długotrwała niepełnosprawność będzie dotykała chorych na SM w późniejszych fazach życia i nie będzie istotnie wpływała na aktywność zawodową – przypominają eksperci.

Mierniki Indeksu FutureProofing Healthcare wskazują także obszary, w których mamy wciąż wiele do nadrobienia. Są to m.in. dostępność transportu dla osób z niepełnosprawnościami (teraz nasz kraj jest na dalekim, 25 miejscu), a także liczba dni zasiłku gwarantowanego przez ubezpieczenie społeczne (dopiero 20 miejsce.).

Polski Panel Ekspertów opracował rekomendacje, których realizacja może przyczynić się do zmniejszenia barier społecznych. Chodzi m.in. o poprawę dostępu chorych na SM do rehabilitacji leczniczej.

W krajach przodujących w rankingu: Niemczech, Danii, Norwegii czy Szwajcarii liczba specjalistów wspierających chorych na SM: rehabilitantów i psychologów jest znacząca większa niż w naszym kraju. Dostęp do odpowiednich metod pomagających w batalii z chorobą to z kolei gwarancja społecznej aktywności osób ze stwardnieniem rozsianym i lepszych wyników w przyszłości.

źródło: na:Temat

16 czerwca 2020