Niepełnosprawność

Niepełnosprawni na rynku pracy

Praca daje nie tylko pieniądze, ale nadaje życiu sens. Choć liczba pracujących osób z niepełnosprawnościami regularnie w Polsce rośnie, wciąż niestety jesteśmy w tyle Europy. Jak to zmienić o tym dyskutowali 8 listopada w Łodzi uczestnicy 10 jubileuszowej konferencji (Nie) pełnosprawni na rynku pracy.

Około 200 uczestników, wśród nich pracodawcy, przedstawiciele uczelni, organizacji pozarządowych i oczywiście osoby z niepełnosprawnościami. Monika Mazur i Anna Płoszyńska – prowadzące. Pani Monika zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami w fundacji i daje im szansę na normalne życie, tak jak Patrykowi, który w wieku 19 lat po wypadku na przejściu dla pieszych usiadł na wózku.

Wózek nie przeszkadza w niczym możemy pracować, zakładać rodziny, robić co tylko chcemy (…)

– mówi Patryk Paczesny.

Anna Płoszyńska – wicemiss świata na wózku i mistrzyni w pływaniu pracuje w firmie produkującej protezy i jest tam jednym z najlepszych pracowników. Anna ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym. Ta uczelnia od 10 lat współorganizuje konferencję. Przez te dziesięć lat w Polsce liczba zatrudnionych osób z niepełnosprawnością wzrosła o niespełna 10 procent. Zatrudnienie ma co trzecia taka osoba – w rozwiniętych krajach tzw. starej Unii Europejskiej i w Skandynawi co druga.

Praca daje godność, daje sprawczość i to są te wartości, które w życiu osób z niepełnosprawnościami, które mają ogromny potencjał do wykorzystania są tak samo istotne jak w życiu osób sprawnych

– zaznacza Paulina Malinowska-Kowalczyk, Doradca Prezydenta RP.

Przepustką jest wyższe wykształcenie. Wśród niepełnosprawnych po studiach pracuje prawie 70 procent po zawodówkach zaledwie – 10. Niestety barierą wciąż są stereotypy. Pracodawcy obawiają się zatrudniać osoby z deficytami.

Jak to pokazują badania zwłaszcza amerykańskie są pracownikami znacznie bardziej lojalnymi, one jak zaczną pracować w jakiejś firmie i są dobrze traktowane, to nie wykonują takich ruchów jak teraz widzimy na rynku, pracownicy mają dużą mobilność

– podkreśla Paweł Wdówik, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dobre doświadczenia z takimi pracownikami ma prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której siedzibie odbyła się konferencja. Uczestnicy konferencji podkreślali, że konieczne są zmiany prawne, bo teraz praca często po prostu nie opłaca się.

Przyjęta przez ministerstwo rodziny strategia zakłada, że do 2030 roku liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnościami wzrośnie w Polsce do 40 procent. Uczestnicy konferencji podkreślali, że aby tak się stało potrzebne jest porozumienie ponad podziałami.

Źródło: lodz.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

8 listopada 2023