Niepełnosprawność

Łódź. Powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie

1 grudnia rozpocznie działalność Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, który powstaje w wyniku przekształcenia dziennego domu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. 

Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi placówkę prowadzi Stowarzyszenie POMOST. Są jeszcze wolne miejsca i co ważne – pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy jest bezpłatny. – Zapraszamy dorosłych mieszkańców Łodzi z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi, osoby w spektrum autyzmu, a także ze sprzężonymi niepełnosprawnościami – mówi Ewa Nowaczyńska, prezeska zarządu Stowarzyszenia POMOST.

Fachowa opieka

Specjaliści zatrudnieni w Środowiskowym Domu Samopomocy pracują z podopiecznymi na zajęciach indywidualnych i grupowych, prowadzą treningi umiejętności, polegające na nauce, rozwijaniu i podtrzymywaniu umiejętności pozwalających na samodzielne funkcjonowanie w środowisku. Placówka oferuje terapię zajęciową, pomoc psychologiczną, terapię ruchową, usługi pielęgniarskie i fachową opiekę. Wszystkie zajęcia są dostosowane do indywidualnych potrzeb ich uczestników.

Wolne miejsca

– Podopieczni będą mieli do dyspozycji szerszą gamę usług i co ważne w Środowiskowym Domu Samopomocy nie ma odpłatności. Zapraszam, są jeszcze wolne miejsca – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

ŚDS mieści się w budynku przy ul. Ćwiklińskiej, położonym w spokojnej okolicy, otoczonym ogrodem. Placówka funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 7:00–17:00 i dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Szczegółowych informacji udziela kierowniczka ŚDS-u – Agata Michalak-Jagiełło, pod nr. tel. 42 673 32 80.

***

Placówka przy ul. Ćwiklińskiej została powołana w 1991 r. roku jako Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Od stycznia 2011 r., w wyniku zmian organizacyjnych, stała się Domem Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych. W 2020 r. decyzją władz MOPS-u, do placówki dołączono grupę seniorów z pobliskiego domu dziennego pobytu. Od września 2022 r., po przeprowadzeniu konkursu, prowadzenie Domu powierzono Stowarzyszeniu POMOST.

Źródło informacji i zdjęcia: lodz.pl.

8 listopada 2023