News, Niepełnosprawność

Niepełnosprawni artyści zbierają środki na remont siedziby dla Teatru 21

Teatr 21 to inicjatywa, w ramach której osoby z autyzmem i zespołem Downa mogą jednocześnie zarabiać i rozwijać swoją pasję do aktorstwa. W najnowszym spektaklu jego członkowie przypominają, że nie dla wszystkich wyjście z domu będzie oznaczało korzystanie z popularnych rozrywek.

Pomysł narodził się w okresie domowej izolacji, kiedy to w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się liczne głosy tęsknoty za najróżniejszymi przyjemnościami, które w trakcie lockdownu stały się niemożliwe do zrealizowania. Spektakl Teatru 21 ma przypomnieć, że dla osób z niepełnosprawnościami to nie jest codzienność. Punktem wyjścia kampanii Lockdown Syndrome jest  nierówność i wykluczenie osób z niepełnosprawnościami. Odgrywając wybrane cytaty z mediów społecznościowych, artyści zwracają uwagę na to, jak wielkim szczęściem jest ich samodzielność i nieograniczone możliwości wyboru.

Głównym celem kampanii jest zebranie środków na pierwszy prawdziwy dom dla teatru, który dotychczas działał dzięki uprzejmości partnerów. Wyremontowane dzięki zbiórce Centrum Sztuki Włączającej będzie pierwszą ogólnodostępną instytucją kultury na mapie Warszawy, w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami.

W ciągu 15 lat swojej działalności, Teatr 21 stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). W 2019 roku spektakl “Rewolucja, której nie było” został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Boska Komedia” w Krakowie.

Teatr 21 otrzymał co prawda dotację na remont siedziby, ale nie pokryje ona wszystkich kosztów planowanych prac. Dlatego uruchomiono zbiórkę środków przez Internet.  Jeśli ktoś chciałby wesprzeć tę inicjatywę, może to uczynić poprzez  stronę  https://zrzutka.pl/teatr21

***

Centrum Sztuki Włączającej: Downtown to interdyscyplinarny, łączący wiele instytucji, ośrodek praktyczno-teoretyczny zajmujący się namysłem nad niepełnosprawnością w jej wymiarze społeczno-kulturowym. Inicjatywa realizowana jest przez Fundację Teatr 21 oraz Biennale Warszawa w ramach finansowanego przez m. st. Warszawa projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo”. Jako instytucja w procesie, “Downtown” rozwija ideę społecznego otwarcia się na osoby z niepełnosprawnościami na polach sztuki, kultury i nauki.

źródło: Gazeta.pl, materiały prasowe

7 czerwca 2020